Faworki według przepisu babci z PRL-u. Lepszych nie kupisz w żadnej cukierni
Faworki to jedna z najsmaczniejszych słodkich przekąsek na karnawał. Możesz kupić je w cukierni albo zrobić "ciasteczka" samodzielnie w domu. Jednak jeśli chcesz, aby ich smak na pewno zachwycił rodzinę i znajomych, w tym roku powinnaś przygotować je według babcinego przepisu z PRL-u. Faworki zrobione według tej receptury będą tak dobre, że podczas imprezy goście będą wyrywać je sobie z rąk.
Jednymi z najlepszych słodkich przekąsek na karnawał poza popularnymi w ostatnich latach oponkami są także faworki. Kultowy przysmak PRL-u bez problemu dostać powinieneś teraz w każdej cukierni, jednak przygotowanie tych "ciasteczek" wcale nie jest trudne.
Samodzielnie ulepione i usmażone faworki na pewno wyjdą ci obłędnie smaczne. Zobaczysz, że znajomi i rodzina nieraz będą prosić cię o dokładkę. Zwłaszcza jeżeli zrobisz je, inspirując się tym prostym babcinym przepisem, który pozwala ominąć uciążliwy element zagniatania ciasta.
Do przygotowania faworków według starej sprawdzonej receptury potrzebne będzie ci kilka produktów. Bez problemu kupisz je jednak w każdym mniejszym lub większym sklepie spożywczym.
Składniki na faworki według przepisu babci z PRL-u to:
- mąka pszenna - 400 gramów
- żółtka jajek - 4 sztuki
- śmieta kwaśna - połowa szklanki
- masło - 1 łyżka
- cukier puder
- szczypta soli
Może cię zainteresować: Zamiast smacznego ciasta wychodzi ci zakalec? Winowajcą może być ten składnik
Najpierw przesiej mąkę, ułóż z niej kopczyk, a w jego środku umieść pozostałe składniki: żółtka, śmietanę, masło oraz sól. Wyrabiaj ciasto na faworki do chwili, w której nabierze ono jednolitej konsystencji. Później możesz zastosować prosty trik z maszynką do mięsa, który znacznie skraca czas przygotowania faworków. Zamiast lepić ciasto godzinami, przygotowaną przed chwilą masę, przepuść kilkukrotnie przez urządzenie, używając dużych oczek.
Dzięki temu ciasto na faworki będzie odpowiednie napowietrzone, a ty zaoszczędzisz czas na zagniataniu. Później po prostu podziel masę na kilka części, każdą z nich rozwałkuj i podziel na 3 cm paski o długości około 10 cm. Na środku każdego wykonaj podłużne nacięcie i zacznij przewlekać przez nie koniec ciasta po to, by nadać "ciastkom" ich charakterystycznego kształtu. Po wszystkim pozostaje ci już tylko usmażyć faworki z obu stron na rozgrzanym tłuszczu oraz obsypanie ich cukrem pudrem.
Czytaj również: Tak zrobisz najlepszy chlebek bananowy. Zakalec to już przeszłość
Zobacz też:
Dorsz i łosoś się przy niej chowają. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Przepis na rogaliki dla zabieganych. Wystarczą 2 składniki i 20 minut
Polacy jedzą zbyt rzadko. Nie wiedzą, że poprawia odporność, obniża cholesterol i pozwala schudnąć