Reklama
Reklama

Zamiast smacznego ciasta wychodzi ci zakalec? Winowajcą może być ten składnik

Zakalec to niepuszyste, niewypieczone ciasto o gumowatej, wilgotnej konsystencji. Może być wynikiem różnych błędów popełnianych przez początkujących cukierników, ale za jego powstawanie najczęściej odpowiedzialny jest jeden składnik. Lepiej nie przygotowuj wypieku z tej mąki, jeśli nie nie chcesz, aby zamiast smacznego sernika, karpatki czy brownie wyszedł ci nieapetyczny zakalec.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pieczeniem ciast, to zamiast smacznego ciasta, nieraz może wyjść ci nieapetyczny zakalec. U początkujących cukierników jest to zupełnie normalne, ale wiedz, że wpadki z gumowatym i niewyrośniętym brownie lub sernikiem możesz łatwo uniknąć.

Uwagę powinieneś zwracać nie tylko na dodawane do ciasta składniki i temperaturę podczas pieczenia, ale również metodę wyrabiania ciasta. To pozwoli ci uniknąć problemu powstawania niepożądanego zakalca, który jest przecież ciężkostrawny, a jego smak pozostawia wiele do życzenia.

Zakalec często powstaje przez te błędy. Wystrzegaj się ich jak ognia

Powodem, dla którego często powstaje zakalec, są nieodpowiednie proporcje i temperatura dodawanych do ciasta składników. Jeżeli w przepisie jest wyraźnie napisane, że nie powinny być one zimne, a mieć temperaturę pokojową, staraj się tego przestrzegać. W przeciwnym razie twój wypiek może nie być udany. Wystrzegaj się dodawania zbyt dużej ilości cukru, tłuszczu lub mąki, bo wtedy konsystencja będzie nieodpowiednia, a masa sernika może zrobić się zbyt gęsta.

Jeżeli receptura nakazuje wcześniejsze przesianie suchych składników, to po prostu to zrób. Zwróć również uwagę na to, jaki typ mąki dodajesz do ciasta, ponieważ zakalec często wychodzi właśnie przez jego złe dobranie. Jeśli przygotowujesz wypiek drożdżowy, to najlepiej, aby na opakowaniu wybranego produktu widniał napis typ 500, jeżeli pieczesz chleb, postaw na mąkę w typie 850, a do biszkoptów idealnie sprawdzi się typ 400 albo 450.

Pamiętaj również o odpowiednim czasie i temperaturze pieczenia ciasta. W piekarniku nie powinno być zbyt gorąco, bo wtedy wypiek może wysuszyć się od góry, a masa nie wyrośnie. To, czy sernik powinieneś już wyjąć z urządzenia, możesz zaś sprawdzić poprzez wbicie do jego środka drewnianego patyczka, który pomoże ci ocenić, czy ten wciąż jest surowy. 

Może cię zainteresować: Tak zrobisz najlepszy chlebek bananowy. Zakalec to już przeszłość

Lepiej nie ugniataj ciasta w ten sposób, jeżeli chcesz uniknąć zakalca

To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania zakalca. Pamiętaj także, by nigdy nie stawiać dopiero co wyjętego z piekarnika gorącego ciasta w lodówce, chłodnej spiżarni lub innym miejscu, w którym wypiek jest narażony na gwałtowną zmianę temperatury. Niezwykle ważna jest również sama technika mieszania ciasta. Pianę z białek z pozostałymi składnikami należy połączyć w umiarkowanym tempie, mieszając masę tylko w jedną stronę tak, by przypadkowo nie zmienić jej kleistości i struktury.

Czytaj również: Lukier nie zastyga na piernikach i rozlewa się po talerzu? Być może popełniasz ten błąd                

Zobacz też:

Są jeszcze zdrowsze niż owsianka. Jedz na śniadanie, a efekty Cię zaskoczą

​Co, jeśli nie z kapustą i grzybami? Te wigilijne pierogi rozpieszczą twoje podniebienie

Masz problemy z zaśnięciem? Zjedz wieczorem ten owoc, a będziesz spać, jak dziecko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasta