Reklama
Reklama

​Wystarczy, że zrobisz to, a rachunki za energię elektryczną spadną nawet o 30 proc.

Ceny energii elektrycznej to zmora wszystkich Polaków, szczególnie w obliczu energetycznej niepewności co do przyszłych lat. Szansą na zmniejszenie wysokości opłat jest wprowadzenie nowej taryfy, która zacznie obowiązywać od początku 2024 roku. Sprawdź, czym jest taryfa dynamiczna i jak można dzięki niej zmniejszyć rachunki z prąd.

Oszczędzać energię elektryczną można na wiele sposobów. Dowiedz się, ile powinna wynosić odpowiednia temperatura w lodówce, by uniknąć płacenia zbyt wysokich rachunków.

Czym jest taryfa dynamiczna?

Dotychczasowe taryfy energetyczne ustalane są na podstawie stałych cen zakupu energii elektrycznej. Oznacza to, że odbiorca przez cały okres obowiązywania umowy wie, jaką stawkę będzie płacił za prąd. Jednak wprowadzenie taryfy dynamicznej ma zupełnie zmienić rynek energii elektrycznej. Na czym będzie ona polegała? Stawka opłaty za prąd będzie rozliczana zgodnie z cenami ustalonymi na Towarowej Giełdzie Energii. Należy jednak pamiętać, że zmieniają się one co godzinę. Oznacza to, że jeśli stawki spadną, odbiorca będzie płacił mniej za prąd, jednak gdy wzrosną, rachunki również będą wyższe. Korzystanie z taryfy dynamicznej będzie wymagało od użytkownika końcowego nie tylko śledzenia aktualnych cen prądu, ale również dostosowania do nich swojego zużycia.

Sprawdź również: Tu seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze. Program zniżkowy w znanej sieci sklepów

Kto będzie mógł skorzystać z taryfy dynamicznej?

Do tej pory z taryfy dynamicznej mogli skorzystać odbiorcy, którzy miesięcznie zużywają co najmniej 5 MWh energii elektrycznej. Oznacza to płacenie rachunków za prąd w wysokości powyżej 5 000 złotych miesięcznie. Od nowego roku zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu pozwolą na skorzystanie z takiego rozwiązania również odbiorcom indywidualnym. Konieczne w tym przypadku będzie jedynie zamontowanie inteligentnego licznika prądu, który będzie na bieżąco odczytywał zużycie energii. Jest to niezwykle ważne ze względu właśnie na uzależnienie stawki za prąd od aktualnej ceny ustalonej na Towarowej Giełdzie Energii.

Sprawdź również: Tyle zapłacimy w tym roku za karpia. Czy świąteczne zakupy uderzą nas po kieszeni?

Taryfa dynamiczna a oszczędności

Dokładne oszczędności płynące z wykorzystania tej taryfy są... dynamiczne. Wynika to ze wspomnianego wcześniej zużycia. Jednak jeśli uda nam się dopasować największe wykorzystanie energii elektrycznej do najniższych stawek, w naszych kieszeniach może pozostać nawet do 30 proc. dotychczasowych kwot rachunków za prąd. Takie kwoty uzyskają ci, którzy zrozumieją działanie rynku energetycznego i będą mogli wykorzystywać najwięcej energii (przede wszystkim chodzi o włączanie pralki czy zmywarki, a także większe gotowanie na płycie indukcyjnej) do czasu, gdy ceny są najniższe.

Zobacz też:

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie