Reklama
Reklama

To ostatni moment na złożenie wniosku. Inaczej stracisz pieniądze

Rządowy program 800 plus, uruchomiony w styczniu 2024 roku, oferuje rodzicom nowe możliwości wsparcia w kosztach wychowywania dzieci. Wnioski o świadczenie na nowy okres można składać od początku roku, a dla zapewnienia ciągłości wypłat, należy złożyć je do końca kwietnia. Zapominalscy narażają się na opóźnienia w wypłacie, bez możliwości wyrównania za poprzednie miesiące.

Do kiedy trzeba złożyć nowy wniosek o 800 plus?

Podstawą prawną do ubiegania się o świadczenie wychowawcze 800 plus jest Ustawa z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ta ustawa reguluje zasady przyznawania wsparcia finansowego w wysokości 800 zł miesięcznie rodzicom i opiekunom prawnym wychowującym małoletnich do 18. roku życia, co pozwala na lepsze zabezpieczenie ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych.

Wniosek o świadczenie 800 plus za nowy okres rozliczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku, można składać od 1 lutego. Aby zapewnić ciągłość w otrzymywaniu świadczeń i otrzymać wypłatę już w czerwcu, wniosek należy złożyć najpóźniej do końca kwietnia. Złożenie wniosku w wyznaczonym terminie jest kluczowe dla uniknięcia opóźnień w otrzymywaniu przysługujących funduszy.

Przeczytaj też: Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Opóźnienie w złożeniu wniosku o 800 plus ma bezpośrednie konsekwencje dla beneficjentów. Wnioski złożone po 30 kwietnia, a przed 30 czerwca 2024 roku, nadal umożliwią otrzymanie świadczenia, jednakże wypłata za czerwiec zostanie przesunięta i zrealizowana do końca lipca z wyrównaniem od czerwca. Wniosek złożony po 30 czerwca oznacza, że wypłata świadczeń rozpocznie się dopiero od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Kto może skorzystać z programu 800+ i jak złożyć wniosek?

Świadczenie 800 plus, wprowadzone jako rozszerzenie dotychczasowego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci, jest dostępne dla szerokiej grupy opiekunów, w tym rodziców biologicznych, adopcyjnych, zastępczych, a także opiekunów prawnych dziecka. Program ten zapewnia finansowanie na każde dziecko do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Osoby ubiegające się o to świadczenie mogą być opiekunami faktycznymi, prawnymi, rodzicami zastępczymi, a także dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych czy domów pomocy społecznej.

Przeczytaj też: Dodatkowe 400 zł dla rodziców. Bez kryterium dochodowego, tylko jeden warunek

Aby ubiegać się o 800 plus, konieczne jest dołączenie do wniosku określonych dokumentów potwierdzających status prawny opiekuna lub dziecka. Dokumenty te mogą obejmować m.in. orzeczenia sądu opiekuńczego, zaświadczenia o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, a także dokumenty potwierdzające status pobytu dla cudzoziemców.

W odpowiedzi na rosnącą cyfryzację i dążenie do uproszczenia procesów administracyjnych, wnioski o świadczenie 800 plus nie mogą już być składane w gminach czy innych lokalnych urzędach, co stanowi znaczącą zmianę w porównaniu do wcześniejszych edycji programu. Zamiast tego, wnioski przyjmowane są wyłącznie online poprzez cztery główne platformy: portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, aplikację mZUS, oraz systemy bankowości elektronicznej. Ta zmiana ma na celu przyspieszenie procesu aplikacyjnego oraz ograniczenie biurokracji, umożliwiając rodzicom szybsze uzyskanie potrzebnych środków.

Zobacz też:

W tym terminie będzie wypłacana 14-sta emerytura. Czeka na nią prawie milion Polaków

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia