Reklama
Reklama

​Dodatkowe 400 zł dla rodziców. Bez kryterium dochodowego, tylko jeden warunek

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że oprócz świadczenia 800 plus, przysługuje im dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie. Ten dodatek został wprowadzony wraz z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, jednak nie wpływa na konto. Dowiedz się, kto może dostać 400 plus i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie.

Komu przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie pobytu w żłobku przysługuje w określonych przypadkach. Warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać wsparcie, są następujące:

  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna,
  • jesteś rodzicem dziecka, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym,
  • nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Konieczne jest łączne spełnienie wszystkich z powyższych trzech warunków.

Sprawdź również: Nie wykorzystałeś zaległego urlopu? Pracodawca musi wypłacić ci ekwiwalent

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Co prawda dofinansowanie pobytu w żłobku często nazywane jest 400 plus, jednak może to być niezwykle mylące. Faktycznie, wysokość wsparcia wynosi 400 zł, ale jest to kwota maksymalna. Dodatkowo świadczeniobiorcy nie otrzymają tych pieniędzy na swoje konta, a zostaną one przekazane bezpośrednio do żłobka, klubu dziecięcego bądź opiekuna dziennego. Na wsparcie w wysokości 400 zł mogą liczyć rodzice dzieci, których pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, kosztuje więcej, niż 400 zł. Jeśli pobyt jest tańszy, wsparcie zostanie przyznane w wysokości pokrywającej koszt pobytu dziecka.

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o 400 plus można złożyć najwcześniej w dniu, gdy dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego bądź opiekuna dziennego. W przypadku złożenia wniosku w ciągu 2 miesięcy od tej daty Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna świadczenie od dnia rozpoczęcia pobytu. W zależności od sytuacji wniosek należy złożyć na druku DZ-R, DZ-O lub DZ-D. Wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku składane są wyłącznie drogą elektroniczną z wykorzystaniem aplikacji mZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek | ZUS | 500 zł na dziecko