Reklama
Reklama

​Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Rozwiązanie problemu braku pracy nie zawsze jest łatwe i szybkie, nawet jeśli osoba bezrobotna chce podjąć zatrudnienie. Czasem, nawet po rejestracji w PUP-ie, na taką osobę nie czeka pełen etat, a tylko jego część. Właśnie dla tej grupy rozwiązaniem ma być dodatek aktywizacyjny. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać świadczenie.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatek aktywizacyjny?

Prawo do uzyskania dodatku aktywizacyjnego przysługuje osobie bezrobotnej, która jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jednak zgodnie z art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy muszą oni spełnić jeszcze jeden z dwóch dodatkowych warunków. Pierwszym z nich jest podjęcie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, który obowiązuje w danym zawodzie (bądź służbie) i otrzymywanie wynagrodzenia niższego niż minimalna krajowa. Drugim z nich jest podjęcie zatrudnienia (bądź innej pracy zarobkowej) z własnej inicjatywy.

Sprawdź również: Miliony emerytów dostaną w marcu listy z ZUS-u. W środku ważna informacja dotycząca trzynastki

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny w 2024 roku?

Wysokość dodatku aktywizacyjnego zależy od kilku czynników, a przede wszystkim spełnienia przez osobę bezrobotną warunków opisanych wyżej. Osoba, która podjęła pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem niższym od minimalnej krajowej, otrzyma dodatek aktywizacyjny w wysokości różnicy minimalnego wynagrodzenia za pracę i uzyskiwanej wypłaty.

Jednak jego wysokość nie może być wyższa, niż 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych, który wynosi 1491,50 zł. W takiej samej wysokości dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z własnej inicjatywy. Oznacza to, że wysokość dodatku aktywizacyjnego (do 31 maja 2024 roku) wynosi maksymalnie 745,95 zł.

Sprawdź również: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję, o której nikt nie wie. Zaoszczędzisz dwa razy więcej

Jak długo należy się dodatek aktywizacyjny?

Również kwestia długości wypłacania dodatku aktywizacyjnego jest niejako zależna od sposobu jego nabycia. Dla osób bezrobotnych, którzy zostali skierowani do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy, dodatek aktywizacyjny przysługuje przez cały okres, na który został przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Trochę inaczej wygląda kwestia osób, które podjęły zatrudnienie (bądź inną pracę zarobkową) z własnej inicjatywy. W takim przypadku długość wypłacania dodatku aktywizacyjnego jest skracana o połowę względem okresu, na który został przyznany zasiłek dla bezrobotnych.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | świadczenia | zasiłek