Reklama
Reklama

​Miliony emerytów dostaną w marcu listy z ZUS-u. W środku ważna informacja dotycząca trzynastki

Wraz z 1 marca weszła w życie duża zmiana dla seniorów, którzy pobierają emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak oprócz podwyższenia świadczenia ze względu na waloryzację, na horyzoncie pojawiła się również trzynasta emerytura. Sprawdź, kto dostanie list z ZUS-u i co się z nim znajdzie.

Waloryzacja emerytury, czyli więcej pieniędzy dla seniorów

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur weszła w życie. Od 1 marca 2024 roku świadczenia dla seniorów wzrosły o 12,12 proc., czyli o wskaźnik tegorocznej waloryzacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już wypłacił pierwsze renty i emerytury powiększone o tę kwotę. Po zmianach wysokość najniższej emerytury wzrosła z 1588,44 zł do poziomu 1780,96 zł. Oznacza to, że każdy senior, który otrzymuje najniższe świadczenie emerytalne, dostanie o 192,52 zł więcej, niż dostawał jeszcze w lutym tego roku.

Sprawdź również: Nawet 15 milionów Polaków ma domach ogrzewanie gazowe. Wkrótce mogą dostać potężne kary finansowe

Prawie 10 milionów Polaków dostanie listy z ZUS-u. Co w nich będzie?

Wraz z początkiem marca seniorzy otrzymają również listy, których nadawcą będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czego można się spodziewać w tej korespondencji? Przede wszystkim w środku znajdzie się potwierdzenie wyższej kwoty świadczenia po uwzględnieniu tegorocznej waloryzacji. Dla wielu osób będzie to jednak informacja "spóźniona", gdyż w momencie otrzymania listu będą już mieli pieniądze na kontach bądź otrzymają je od listonoszy. Ważniejsza będzie druga część listu.

W niej będzie zawarta informacja dotycząca dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. trzynastki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże taką informację uprawnionemu do otrzymania tych pieniędzy. Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, listy z dokumentami otrzymają wszyscy seniorzy, nawet ci, którzy na co dzień otrzymują korespondencję poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | seniorzy | emerytura | renty | ZUS