Reklama
Reklama

​Te dwa dni wolnego trzeba wykorzystać przed końcem roku. Inaczej przepadną

Co do zasady pracownikowi, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przysługuje w trakcie roku 20, bądź 26 dni urlopowych. Jednak w niektórych przypadkach można tę pulę zwiększyć, a jednym z nich jest możliwość wykorzystania urlopu opiekuńczego. Sprawdź, komu przysługuje te dwa dodatkowe dni wolne i do kiedy musisz je wykorzystać.

Zainteresuj się zmianami w najpopularniejszej uldze finansowej, które spowodują, że jedna grupa nie otrzyma zwrotu pieniędzy, a także z dużą podwyżką wynagrodzeń, która czeka na wiele osób już na początku roku.

Komu przysługują dodatkowe dwa dni wolnego?

Urlop opiekuńczy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Drugim warunkiem, który należy spełnić, jest wychowywanie co najmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat. Jeśli spełniamy oba powyższe warunki, jesteśmy uprawnieni do otrzymania urlopu opiekuńczego w wymiarze 16 godzin lub 2 dni. Jest on w całości płatny. Możemy rozszerzyć urlop opiekuńczy na kolejne 5 dni, które będą jednak bezpłatne. W tym drugim przypadku można go wykorzystać także na opiekę nad rodzicem lub małżonkiem.

Sprawdź również: Tu seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze. Program zniżkowy w znanej sieci sklepów

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu w tym przypadku. Inaczej czekają go poważne konsekwencje

Dla wielu pracowników niezwykle ważną informacją jest fakt, że pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu opiekuńczego. Wniosek ten jest wiążący, a przepisy nie regulują, z jakim wyprzedzeniem pracownik musi zawiadomić pracodawcę. Oznacza to, że najpóźniej powinien to zrobić przed rozpoczęciem pracy, jednak im wcześniej zawiadomi pracodawcę, tym łatwiej będzie mu zorganizować pracę. Prawo do urlopu opiekuńczego nie przechodzi na następny rok kalendarzowy, a pracodawcy, który odmówi udzielenia pracownikowi urlopu, grozi kara grzywny od 1 000 do 30 000 złotych.

Zobacz też:

Masz dom jednorodzinny? Pamiętaj tym przeglądzie, jeśli nie chcesz płacić kary

Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca