Reklama
Reklama

​Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Ulga prorodzinna to jedna z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejsza, ulga podatkowa w Polsce. Co roku miliony osób otrzymują zwrot podatku właśnie ze względu na posiadane dziecko lub dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzic ma prawo ubiegać się o te pieniądze. Sprawdź, kto nie otrzyma zwrotu z Urzędu Skarbowego.

Ostatnio pisaliśmy o 3 nowych ulgach podatkowych, o których wiele osób nie ma pojęcia, a mogą znacznie obniżyć podatki. Dziś pora na omówienie zmian w najpopularniejszej uldze podatkowej w Polsce.

Ile wynosi ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna dostępna jest dla polskich rodzin na trzech poziomach finansowych. Pierwszy z nich, czyli 1112,04 zł rocznie, to kwota, którą otrzymują rodzice jednego lub dwojga dzieci. Oczywiście jest to zwrot w skali roku, obliczany na podstawie stawki miesięcznej w wysokości 92,67 zł.

Wyższa kwota przysługuje rodzicom, którzy mają trójkę dzieci. W ich przypadku na pierwszą dwójkę rodzina otrzymuje kwotę zgodną z powyższymi stawkami, jednak na trzecie ona wzrasta. Miesięcznie jest to 166,67 zł, czyli w skali roku zwrot podatku wynosi 2000,04 zł.

Najwyższa ulga prorodzinna przysługuje rodzinom, które mają co najmniej czworo dzieci. W takiej sytuacji na pierwszą dwójkę otrzymują rocznie po 1112,04 zł (92,67 zł miesięcznie), na trzecie 2000,04 zł (166,67 zł miesięcznie), natomiast na czwarte i kolejne dziecko stawka wzrasta do 225 zł miesięcznie, czyli 2700 zł w skali roku.

Sprawdź również: Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Sprawdź, czy masz je w portfelu

Komu nie przysługuje ulga prorodzinna?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że ulga prorodzinna przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia (lub do 25 roku życia, gdy się uczą). Jednak jest jeszcze jedno ograniczenie, które wyłącza możliwość korzystania z tej ulgi. Odliczenie podatkowe przysługuje tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik wykonuje władzę rodzicielską, pełni funkcję opiekuna prawnego, bądź sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej (wyłącznie do jednego małoletniego dziecka).

Dodatkowo konieczne jest zmieszczenie się w limicie dochodów, który wynosi 112 000 zł w skali roku dla osób pozostających w związku małżeńskim (suma dochodów małżonków). Taki sam limit przypada dla osób samotnie wychowujących dziecko, z kolei o połowę niższy (56 000 zł) przypada dla osób, które nie pozostają w związku małżeńskim.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki