Reklama
Reklama

​3 nowe ulgi podatkowe, o których nie miałeś pojęcia. Znacznie obniżą twoje podatki

Koniec roku oznacza nieubłaganą konieczność rozliczenia się z fiskusem. Jednak o ile wypełnianie wszelkich dokumentów podatkowych może być kłopotliwe i stresujące, to zwrot podatku jest miłą rekompensatą. Poznaj trzy nowe ulgi podatkowe, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś, a pozwolą znacznie obniżyć podatki.

Ulga dla rodzin 4+

Do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ uprawnieni są rodzice (lub opiekunowie prawni), którzy wychowują co najmniej czwórkę dzieci. Z podatku zwolnione są przychody nieprzekraczające 85 528 zł. Przy jej uwzględnieniu nie ma znaczenia status cywilny rodziców, a dodatkowo można ją łączyć z ulgą na dziecko. Rozliczyć ulgę dla rodzin 4+ można w całym roku podatkowym (przy rozliczaniu zaliczek), jak i składając zeznanie podatkowe na załączniku PIT-DZ.

Sprawdź również: Możesz dostać 125 zł zwrotu za prąd. Wystarczy, że do połowy grudnia spełnisz jeden warunek

Ulga na powrót z zagranicy

Ta ulga ma zachęcić do powrotu do Polski osoby, które pracują za granicą. Żeby spełnić warunki do jej otrzymania, należy przez minimum trzy lata mieszkać i pracować za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ulgi na powrót z zagranicy, kwota przychodów w roku podatkowym nie może przekraczać 85 528 zł. Do tej kwoty zaliczają się dochody uzyskane ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenia, pozarolniczej działalności gospodarczej, a także zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku podatnik nie będzie płacił podatku dochodowego przez cztery kolejne lata od powrotu do Polski.

Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł

Ulga dla pracującego seniora

Jedna z najnowszych ulg podatkowych, która ma zachęcić seniorów, by pozostali aktywni zawodowo. Mogą z niej skorzystać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn). Nie mogą oni jednak pobierać emerytury, renty lub innego świadczenia równorzędnego. W tym przypadku również przychody zwolnione z podatku to kwota 85 528 zł w skali roku. Uprawnieni do skorzystania z ulgi dla pracującego seniora składają pracodawcy oświadczenie o skorzystaniu z ulgi na formularzu PIT-2, a następnie zeznanie podatkowe na formularzu PIT-0.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki