Reklama
Reklama

​Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł

O tym, że na świecie pewna jest tylko śmierć i podatku mówił już ponad 200 lat temu Benjamin Franklin. Przez ten czas zbyt dużo w tym zakresie się nie zmieniło, choć kary za brak uiszczenia danin wydają się coraz większe. Tak jest, chociażby w przypadku podatku PCC. Sprawdź, dlaczego lepiej jest zapłacić te kilkaset złotych w odpowiednim terminie.

Podatek PCC na pewnym etapie życia dotyka prawdopodobnie każdego obywatela. Choć jego stawka jest stosunkowo niska, to kwoty za jego nieuregulowanie potrafią zwalić z nóg, więc lepiej unikać takiej sytuacji jak ognia.

Co to jest podatek PCC i jakie są jego stawki?

Podatek PCC to skrócona nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych, a potocznie od wzbogacenia się. Od momentu powstania obowiązku podatkowego konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni na formularzu PCC-3 wraz z zapłatą wymaganej kwoty podatku. Zeznanie podatkowe można złożyć na dwa sposoby — przez system e-Deklaracje lub papierowo w placówce skarbowej. Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia przez strony umowy.

Sprawdź również: Tym kobietom przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Sprawdź, czy tobie też się należy

W zależności od rodzaju umowy, jaką podpisały strony, różni się także stawka podatku. Wynosi ona:

  • 0,1 proc. — w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących,
  • 0,5 proc. — w przypadku sporządzenia umowy spółki lub depozytu nieprawidłowego,
  • 1 proc. — w przypadku sprzedaży, zamiany, dożywocia, o dział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny praw majątkowych, a także ustanowienia odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności,
  • 2 proc. — sprzedaży, zamiany, dożywocia, o dział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny rzeczy.

W przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej kwota podatku PCC wynosi 19 złotych.

Kto musi płacić podatek PCC, a kto jest zwolniony z opłat?

Oprócz państw obcych oraz ich przedstawicieli ze zwolnienia z płacenia podatku PCC mogą skorzystać osoby kupujące na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny (także wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle czy samochody osobowe), organizacje pożytku publicznego, Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W przypadku osób niepełnosprawnych wymagane jest orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź o lekki stopniu niepełnosprawności związanym ze schorzeniami narządów ruchu.

Sprawdź również: Od stycznia rachunki pójdą w górę. Te osoby dostaną po kieszeni

Dodatkowo zwolnieniem z konieczności opłacenia podatku PCC objęta jest także sprzedaż bonów i obligacji skarbowych, praw majątkowych, rzeczy ruchomych (gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł) oraz walut obcych lub kryptowalut. W przypadku praw majątkowych muszą zostać spełnione także dodatkowe warunki wymienione w przepisach prawa.

Kara za niezapłacenie podatku PCC jest horrendalna

Najczęściej z koniecznością zapłaty podatku PCC mierzą się osoby prywatne, które kupują samochód od innej osoby prywatnej. W takim przypadku jak najbardziej zachodzi konieczność uiszczenia opłaty, która wynosi 2 proc. przedmiotu umowy. W zdecydowanej większości przypadków jest to kwota niższa niż tysiąc złotych. Dlaczego warto opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w terminie? Gdy nie dopełnimy tych czynności, grozi nam kara. Jest ona ustalana na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 lipca 2023 roku wynosi 3600 zł.

Sprawdź również: Seniorzy mogą dostać emeryturę wyższą nawet o kilkaset złotych. Wystarczy, że skorzystają z tej ulgi

Najniższy wymiar kary w tym przypadku to 1/10 tej kwoty, czyli 360 złotych. Jednak organy skarbowe mogą nałożyć także maksymalny wymiar kary, który wynosi... dwudziestokrotność najniższej krajowej. W tym przypadku będzie to kwota 72 tysiące złotych. Czy warto ryzykować tak wysoką karę, która w przypadku zakupu auta może znacznie przewyższać jego wartość? Raczej nie.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe