Reklama
Reklama

Możesz dostać pieniądze na markizę czy zadaszenie balkonu. Sprawdź warunki

Program Mój Prąd 6.0 to jedno ze wsparć, na które czeka naprawdę wielu Polaków. Do tej pory jego główną osią były instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych. Teraz rząd zwiększa jego budżet, a dodatkowo zwiększa możliwości otrzymania wsparcia. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania i na jakie cele.

Zwiększenie dofinansowania w programie Mój Prąd 6.0

Od początku września trwa nabór w najnowszej odsłonie rządowego programu Mój Prąd 6.0. W połowie poprzedniego miesiąca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował pierwsze informacje związane z aktualną edycją. Już 15 września złożone wnioski (prawie 37 tys.) wyczerpały ponad połowę budżetu (około 445 mln zł). W zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska — Paulina Henning-Kloska — poinformowała o zwiększeniu budżetu programu do 1,25 miliarda zł. Zauważyła również, jak ważna w perspektywie całej transformacji energetycznej jest oddolna zmiana, jaką bez wątpienia są instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych.

Sprawdź również: Tysiące odbiorców dostaną korekty faktur za prąd. Firma przyznaje się do błędu

Program Mój Prąd 6.0. Kto będzie mógł skorzystać?

Z najnowszej edycji programu Mój Prąd 6.0 skorzystać będzie mógł każdy prosument rozliczający się w systemie net-billing. Jako instalację fotowoltaiczną można zaliczyć nie tylko klasyczne panele na dachu, ale również:

  • fotowoltaiczne zestawy balkonowe,
  • markizy składające się z ogniw PV, tj. zadaszenia balkonów czy wejść, które produkują energię elektryczną, pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną - np. dachówki fotowoltaiczne,
  • mikroinstalacje PV, które składają się z paneli fotowoltaicznych z mikroinwerterami,
  • wiaty czy zadaszenia na samochód dodatkowo pokryte panelami fotowoltaicznymi i tym podobne konstrukcje zawierające ogniwa PV.

Należy jednak pamiętać, że nabór w programie Mój Prąd 6.0 trwa jedynie do 20 grudnia. Dodatkowo wszystkie instalacje podłączone do sieci po 1 sierpnia 2024 roku muszą obowiązkowo mieć zainstalowany magazyn energii lub magazyn ciepła.

Zobacz też:

Nowy banknot w Polsce? Sprawdź, kiedy się pojawi

Jedziesz do lasu samochodem? W tym przypadku możesz dostać mandat

Tyle możesz zarobić na zbieraniu grzybów. Jeden gatunek jest wyjątkowo drogi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze