Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Wysokie rachunki są czymś, z czym wielu z nas się mierzy. Ceny energii idą w górę, jednak możemy skorzystać z rozwiązań, które pomogą znacząco obniżyć koszty. Jednym z tych sposobów jest obowiązującą od tego roku dynamiczna taryfa prądu. Co to takiego i kiedy opłaca się z niej skorzystać?
Dynamiczne trafy prądu to rozwiązanie, z którego można korzystać od 24 sierpnia 2024 roku.
To taryfa, której ceny za 1 kWh energii zmieniają się przez całą dobę w cyklach co 15 minut. Jest to przeciwieństwo standardowej wersji, w której obowiązuje stała cena za energię. Dynamiczne taryfy odpowiadają aktualnemu cennikowi prądu na giełdzie. Zmiana dotyczy jedynie giełdowej ceny energii. Pozostałe czynniki wpływające na ostateczny rachunek takie jak opłata abonamentowa czy też opłata mocowa nie podlegają regulacji i zostają na takim samym poziomie jak w przypadku standardowych umów.
Co istotne ceny energii można sprawdzić m.in. na stronie TGE, gdzie publikowany jest wykres na cały dzień — to pozwala na lepsze rozplanowanie zużycia prądu.
Zobacz także: Robisz to z kaloryferem w bloku? Uważaj, grozi ci wysoka kara
Przejście na tę taryfę może być korzystne dla części osób, ponieważ pozwala realnie wypływać na koszty zużycia prądu — możemy zdecydować się na wykorzystanie jego większej ilości np. podczas gotowania, kiedy będzie tańszy.
Dynamiczna taryfa prądu może się sprawdzić w przypadku osób, które mogą swobodnie zarządzać zużyciem prądu i będą to robiły, kiedy ceny będą niższe. To dobre rozwiązanie również dla rodzin z samochodami elektrycznymi czy też pompami ciepła wykorzystywanymi do ogrzewania.
Sprawdź również: Jaki rodzaj ogrzewania jest najtańszy? Te rozwiązania sprawdzą się w bloku i w kamienicy
Rozwiązanie to nie jest dla każdego. Chociaż z pewnością przy dobrym zarządzaniu energią rachunki mogą być znacznie niższe. Przed przejściem na taryfę dynamiczną powinniśmy pamiętać:
- Ceny energii zmieniają się nawet co 15 minut — wysokie zapotrzebowanie przekłada się na wyższe ceny. Najczęściej najwięcej musimy płacić wieczorem a najmniej w środku nocy i nad ranem. Różnice często wynoszą nawet 300 zł za 1 MWh.
- Aktywne monitorowanie cen — aby móc obniżyć rachunki należy stale sprawdzać ceny i dostosowywać do nich zużycie energii.
- Wykorzystywanie energii w godzinach szczytu — jeśli będziemy używać prądu w godzinach, kiedy jego ceny będą najwyższe to całkowity koszt może być większy niż w przypadku standardowej taryfy.
Jeśli chcemy zdecydować się na dynamiczną taryfę, to pamiętajmy o oszczędzaniu energii, kiedy ceny za prąd są najwyższe. W tym celu warto korzystać ze światła dziennego, wyciągnąć wtyczki z gniazdek, wymienić żarówki na energooszczędne i pamiętać o wyłączaniu światła, kiedy nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.
Zobacz też:
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd
Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera