Jaki rodzaj ogrzewania jest najtańszy? Te rozwiązania sprawdzą się w bloku i w kamienicy
Wiele osób planując remont lub wykańczając mieszkanie, zastanawia się czym je ogrzać, aby nie martwić się niskimi temperaturami w swojej przestrzeni. Do wyboru mamy kilka opcji, więc warto wiedzieć, które z nich wybrać, aby nie przepłacić, a także zwiększyć swój komfort. Podpowiadamy, jakie ogrzewanie sprawdzi się w mieszkaniu w bloku oraz w kamienicy.
Komfort cieplny to niezwykle ważna kwestia, która sprawia, że przebywanie w mieszkaniu jest przyjemne, a także i zdrowe dla całej rodziny. Warto więc odpowiednio dobrać rodzaj ogrzewania do swoich potrzeb oraz do tego, gdzie znajduje się nasze mieszkanie. Podpowiadamy, jak ogrzać swoje mieszkanie w bloku i w kamienicy.
Wiele osób zastanawia się, jaki sposób ogrzewania mieszkania jest najkorzystniejszy i najtańszy. Oczywiście najlepszą opcją jest po prostu centralne ogrzewanie z sieci miejskiej. Jednak nie zawsze jest do niej dostęp.
Wtedy to warto zastanowić się nad nowoczesną instalacją gazową, która jest dobrym finansowo rozwiązaniem. Do plusów takiego ogrzewania zaliczamy nie tylko same ceny paliwa, ale także uniwersalność takiej instalacji.
Dzięki niej rozwiążemy problem ciepła w mieszkaniu, jak i również kwestię podgrzania wody czy gotowania na kuchence. Szacuje się, że za ogrzewanie gazem mieszkania o metrażu 50m2, zapłacimy miesięcznie około 99,58 zł.
Musimy jednak wziąć pod uwagę, że na rachunek za ogrzewanie mieszkania w bloku czy w kamienicy wpływa nie tylko koszt montażu, czy paliwa, ale także takie czynniki, jak między innymi szczelność okien i drzwi, izolacja wnętrz, przepływ powietrza między pomieszczeniami i metraż samego mieszkania.
Czytaj również: Kaloryfer jest zimny, a odpowietrzenie nie pomaga? Hydraulik tłumaczy, co należy zrobić
Wiadomo już jaki sposób ogrzewania jest stosunkowo najtańszy. Jednak istnieją również inne, czasem bardziej komfortowe rozwiązania. Musimy się więc zastanowić nie tylko, jakie ogrzewanie będzie najtańsze, ale także, jakie będzie optymalne dla konkretnego lokalu usytuowanego w różnego rodzaju budynkach.
Równocześnie nie zapominajmy, że zupełnie inne możliwości ma inwestor kupujący mieszkanie w stanie deweloperskim, a osoba kupująca je na rynku wtórnym.
Tak, jak wspominaliśmy najkorzystniejszym ogrzewaniem w bloku i jednocześnie najpopularniejszym jest ogrzewanie centralne, w którym ciepło dostarczane jest z miejskiej elektrociepłowni. Dzięki temu możemy rozkładać opłaty na raty, wpłacając je w postaci comiesięcznych zaliczek w czynszu. Co więcej, w przypadku nadpłaty możemy liczyć na zwrot kosztów.
Jednak jeżeli istnieje taka możliwość i chcemy zwiększyć swój komfort, to warto połączyć ogrzewanie z sieci miejskiej z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, które będzie uzupełnieniem dla tradycyjnych grzejników. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla mieszkań o dużym metrażu. Montaż takie ogrzewania nie wymaga zbyt zaawansowanych prac, ponieważ elementy grzewcze umieszczane są pod posadzką w warstwie klejącej. W dodatku taka opcja jest znacznie tańsza niż wodne ogrzewanie podłogowe i możemy przeprowadzić montaż przy okazji remontu lub w trakcie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim.
W przypadku mieszkania w kamienicy również najlepszą opcją będzie centralne ogrzewanie z sieci lub jeśli kamienica ma przyłącze do gazu, to ogrzewanie gazowe, o którego zaletach wspominaliśmy wcześniej.
Jeśli jednak nie mamy takiej opcji, to warto wybrać ogrzewanie elektryczne. Mogą to być na przykład piece akumulacyjne, panele grzewcze lub grzejniki konwektorowe. Inną możliwością jest zastosowanie ogrzewania elektrycznego podłogowego jako głównego źródła ciepła.
Zobacz też:
To świadczenie wzrosło pierwszy raz od 16 lat. Zamiast 500 zł będzie 1000 zł
Zmiany w trzynastych emeryturach w 2025 roku. Tyle wyniesie świadczenie
Ci seniorzy nie płacą za taksówki. Sprawdź, jak skorzystać z darmowych przewozów