Reklama
Reklama

Rachunek za ogrzewanie może wzrosnąć dwukrotnie. Wszystko przez ten błąd

Sezon zimowy jest nieodłącznie związany z wydatkami przeznaczonymi na ogrzewanie. Te niestety nie należą do najniższych, a mogą stać się jeszcze wyższe. Powodem dużych opłat za ogrzewanie mogą być powszechne błędy, których na szczęście można łatwo uniknąć. Wystarczy tylko wiedzieć, jakich zachowań się wystrzegać, aby właściwie zarządzać ciepłem w domu czy też mieszkaniu.

Rachunki za ogrzewanie potrafią przyprawiać o niemały zawrót głowy. To spory wydatek w okresie jesienno-zimowym, którego niestety nie da się ominąć. Można jednak zadbać o to, aby koszty ogrzewania nie szybowały jeszcze bardziej w górę. Wyeliminowanie pewnych praktyk pomoże sporo zaoszczędzić.

Wysokie rachunki za ogrzewanie? Unikaj tego błędu

Ogrzewanie mieszkania czy też domu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Poprawne zarządzanie ciepłem pozwala jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niestety poprzez techniczne niedopatrzenia czy też złe nawyki niepotrzebnie podnosi się i tak już wysokie koszty ogrzewania.  

Chcąc nie doprowadzić do utraty cennego ciepła, wiele osób w okresie jesienno-zimowym rezygnuje z wietrzenia pomieszczeń lub robi to w niewłaściwy sposób. Taki błąd może doprowadzić do znacznego poszybowania rachunków za ogrzewanie w górę.  

Z pewnością wietrzenie pokoi zbyt długo za pomocą uchylonego okna nie należy do najlepszych rozwiązań. To prosta droga do ciągłej utraty ciepła, w wyniku której ogrzewanie cały czas musi pracować na najwyższych obrotach, aby utrzymać temperaturę. Co za tym idzie? Znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie.  

Aby do tego nie doprowadzać, najlepiej stosować krótkie, lecz intensywne wietrzenie pomieszczeń poprzez szerokie otwarcie okien. Trzeba pamiętać o zakręceniu kaloryferów w tym czasie, aby niepotrzebnie nie tracić ciepła. To proste rozwiązanie zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza bez nadmiernej utraty ciepła, co wpłynie również na rachunki za ogrzewanie.  

Zobacz także: Tak skutecznie obniżysz rachunki za ogrzewanie. Wystarczy jeden ruch

Zachowania, które mogą prowadzić do wyższych rachunków za ogrzewanie

Niewłaściwe wietrzenie to jednak niejedyny błąd, który popełniany w okresie grzewczym, prowadzi do wyższych rachunków. Zakłócanie działania grzejników również do takich należy. Zasłanianie kaloryferów meblami czy zasłonami to prosty sposób na blokowanie ciepła, co przekłada się na mniejszą wydajność grzejników i intensywniejszą pracę systemu grzewczego.  

Prostym nawykiem, który warto wprowadzić do swojej codzienności w okresie grzewczym, jest regularne upewniane się, czy grzejniki nie są niczym zasłonięte i mają pełną swobodę oddawania ciepła. Dzięki temu będzie ono równomiernie rozprowadzane po pokoju.  

Kolejną istotą kwestią, która może odznaczać swoje piętno na wysokich rachunkach za ogrzewanie, jest brak konserwacji i odpowietrzania grzejników. Niedostatek odpowiedniej troski o system grzewczy sprawia, że kaloryfery działają mniej efektywnie, a to przekłada się na wyższe zużycie energii i zawyżone rachunki. Warto więc zadbać o regularne odpowietrzanie grzejników, które automatycznie zwiększy efektywność ogrzewania.  

Wysokie rachunki za ogrzewanie mogą również wynikać z niewłaściwej izolacji. Mowa tu między innymi o nieszczelnych oknach, drzwiach czy ścianach, przez które ciepło z łatwością “ucieka", a ogrzewanie musi pracować intensywniej, by zachować odpowiednią temperaturę. Uszczelnianie czy też inwestycja w energooszczędne okna może znacznie wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania.  

Przeczytaj też: Ustaw termostat na grzejniku w ten sposób. Temperatura wzrośnie, ale rachunki nie

Zobacz też:

​Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku najlepszy w Europie. Będą paragony grozy?

Możesz dostać aż 29 tys. złotych z ZUS-u. Jakie są warunki?

Tu możesz dostać świąteczne drzewko za darmo. Sprawdź, jakie są warunki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | pieniądzie