Reklama
Reklama

​Przepracowałeś 30 lat? ZUS zdradza, jaką emeryturę możesz dostać

W przypadku wysokości świadczenia emerytalnego można powiedzieć, że każdy jest kowalem własnego losu. Pewne czynniki są z góry ustalone i znamy je już w momencie wchodzenia na rynek pracy, z kolei inne mogą się zmienić w ciągu kolejnych lat. Dowiedz się, jaką emeryturę możesz dostać z ZUS-u po 30 latach pracy.

Jaką emeryturę dostaniesz za 30 lat pracy?

Żeby przejść na emeryturę, co do zasady należy spełnić dwa warunki. Jest to osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, a także udokumentowanie posiadanego stażu pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, z kolei dla mężczyzn 25 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść na emeryturę w wieku 70 lat, czy też posiadając 30 lat stażu pracy. Właśnie tym drugim przypadkiem się dziś zajmiemy.

Sprawdź również: Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki, które mają niebagatelny wpływ na wysokość otrzymywanej emerytury, a są niezwykle indywidualne. Chodzi przede wszystkim o wysokość wynagrodzenia, które otrzymujemy, a co za tym idzie wysokość odprowadzanych składek oraz sumę środków zgromadzonych na subkoncie. Te warunki, wraz z prognozowanym przeciętnym dalszym trwaniem życia, również kształtują wysokość świadczenia emerytalnego.

Dlatego prognozowaną emeryturę najlepiej wyliczyć sobie samemu, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Biorąc pod uwagę najprostszy wskaźnik, który jest dostępny dla każdego, czyli najniższe wynagrodzenie za pracę, jeśli dana osoba będzie zarabiała minimalną krajową przez 30 lat pracy, to po spełnieniu wszelkich warunków może liczyć na świadczenie równe wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 do 28 lutego 2025 roku będzie ona wynosiła 1780,96 zł brutto.

Sprawdź również: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

Co zrobić, aby dostać wyższą emeryturę?

Tak naprawdę mamy do wyboru trzy opcje, a każda z nich zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Pierwsza z nich to po prostu pracowanie po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego oraz wydłużanie stażu pracy. Im dłużej będziemy pracować, tym więcej środków zgromadzimy na naszym subkoncie, a także skrócimy okres pobierania emerytury (różnica między prognozowanym przeciętnym dalszym trwaniem życia a wiekiem przejścia na emeryturę). Z tego równania jest tylko wynik - wyższa emerytura.

Druga opcja to zwiększenie zarobków. Większa wypłata oznacza wyższe składki emerytalne, a to prowadzi do zwiększenia środków na subkoncie. Dzięki temu możemy przejść na emeryturę, osiągając powszechny wiek emerytalny, ale świadczenie będzie wyższe. Trzecie rozwiązanie dotyczy osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Jeśli znajdziemy np. świadectwa pracy, których nie mieliśmy przy składaniu wniosku o emeryturę, możemy je dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nasza emerytura zostanie ponownie przeliczona, a kwota świadczenia wzrośnie.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | praca | świadczenia | ZUS | seniorzy