Reklama
Reklama

​Przechodzisz na emeryturę i dalej pracujesz? Ten dokument pozwoli ci uniknąć ogromnego podatku

Powiedzieć, że system podatkowy w Polsce jest skomplikowany (szczególnie dla przeciętnego obywatel), to jakby nic nie powiedzieć. Jednak w niektórych przypadkach okazuje się, że wpadnięcie w jego pułapkę może być niezwykle kosztowne. Poznaj sposób na uniknięcie ogromnego podatku w momencie, gdy przechodzisz na emeryturę i dalej pracujesz.

Deklaracja PIT-2 może być źródłem problemów

Pełna nazwa deklaracji PIT-2 to "Oświadczenia/Wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych". Złożenie tego dokumentu do pracodawcy pozwoli pracownikowi skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. Z tej możliwości mogą skorzystać, chociażby osoby pobierające wynagrodzenie za pracę na etacie (m.in. umowa o pracę) czy też z umów zlecenia i o dzieło. Kwota zmniejszająca podatek wynosi 3600 zł w skali roku, może być podzielona i wykorzystana u maksymalnie trzech płatników w równych częściach.

Sprawdź również: Dodatkowe 300 zł dla niektórych emerytów i rencistów. Sprawdź, czy możesz je dostać

Jak uniknąć ogromnego podatku, gdy przechodzisz na emeryturę i dalej pracujesz?

Deklaracja PIT-2 jest szczególnie ważna dla emerytów, którzy po rozpoczęciu pobierania świadczenia nadal pracują zarobkowo. Jeśli złożyli u pracodawcy PIT-2, obowiązuje on do odwołania. Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje kwotę zmniejszającą podatek już w momencie naliczania emerytury. W takim przypadku senior korzysta z dwóch kwot zmniejszających podatek. W momencie, gdy Urząd Skarbowy wykryje nieprawidłowości, emeryt będzie zmuszony do zwrotu nienależnie naliczonych pieniędzy, a co za tym idzie oddania nawet kilku tysięcy złotych.

Jak uniknąć takiej sytuacji? De facto rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich to pozostawienie deklaracji PIT-2 u pracodawcy oraz złożenie deklaracji EPD-18 do ZUS-u o wycofanie wniosku o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszenia o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Druga możliwość to wycofanie deklaracji PIT-2 od pracodawcy, by kwotę zmniejszającą podatek naliczał jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wypłacaniu emerytury.

Zobacz też:

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | podatki | praca | ZUS | zarobki | seniorzy