Reklama
Reklama

Dodatkowe 300 zł dla niektórych emerytów i rencistów. Sprawdź, czy możesz je dostać

Wszelkiego rodzaju dodatki do emerytur i rent mogą sprawić, że seniorzy znacznie powiększą swój budżet domowy. Trzeba jednak wiedzieć, o które świadczenia można się starać i w jakich terminach należy składać odpowiednie wnioski. Dowiedz się, kto może otrzymać ryczałt energetyczny i w jakiej wysokości.

Jak starać się o ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie każdy senior może ubiegać się o te środki. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba przynależeć do jednej z czterech grup:

  • kombatanci (i inne osoby uprawnione),
  • wdowy lub wdowcy — emeryci i renciści po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierające emeryturę lub rentę,
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych, także batalionach budowlanych.

Każdy uprawniony, który chce otrzymać ryczałt energetyczny, musi złożyć wniosek na formularzu ZUS-ERK. Dodatkowo konieczne jest dołączenie decyzji szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza okresy działalności kombatanckiej (bądź represji) lub potwierdzającej uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie (w przypadku wdów, bądź wdowców).

Sprawdź również: Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Osoba uprawniona musi także dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie z Wojskowej Komendy Uzupełnień, które potwierdza okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej (dla żołnierzy przymusowo zatrudnionych) lub zaświadczenie właściwego organu wojskowego (dla wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych).

Ile wynosi ryczałt energetyczny?

Kwota ryczałtu energetycznego jest ogłaszana przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ustala się ją w taki sam okres jak inne świadczenia, tj., od pierwszego marca danego roku do ostatniego dnia lutego roku następnego. Od 1 marca 2024 roku ryczałt energetyczny wynosi 299,82 zł. Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednim okresem o 44,65 zł (wynosił 255,17 zł), czyli 17,5 proc. Jak większość dodatków od emerytur i rent, również ryczałt energetyczny jest wypłacany co miesiąc.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | zasiłek | ZUS | seniorzy