Reklama
Reklama

​Nowa opłata za jednorazowe opakowania w sklepach. Od stycznia zapłacimy o tyle więcej

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie znowelizowane rozporządzenie dotyczące cen za sprzedaż plastikowych opakowań. Konieczne będzie również wprowadzenie zmian w systemie zarządzania odpadami plastikowymi. Sprawdź, ile będą wynosiły nowe opłaty i czy wprowadzone zmiany będą miały wpływ na ceny w sklepach.

W przyszłym roku zmiany czekają również kierowców. Tysiące z nich będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne, by uniknąć surowych kar. Zobacz, kto jest w tej grupie.

Plastik jednorazowego użytku będzie droższy

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska obligują sprzedawców do nakładania opłat na klientów, którzy kupują produkty w opakowaniach jednorazowych. Dotyczy to nie tylko sklepów detalicznych, ale również hurtowni, jednostek gastronomicznych, a nawet automatów z napojami. Wszędzie tam, gdzie będą jednorazowe opakowania, będzie od nowego roku drożej. 

Na wyższą cenę produktów wpłynie również zmiana dotycząca systemu zarządzania odpadami plastikowymi. Według szacunków ma ona znaleźć odbicie w cenach wszystkich produktów.

Sprawdź również: Nie zapomnij o tej opłacie. Na nieuważnych czeka kilkadziesiąt tysięcy kary

Niektóre plastikowe produkty znikną ze sklepów na zawsze

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ze sklepów znikną m.in. plastikowe noże, słomki czy widelce. Sprzedawcy zostaną ponadto zobowiązani do informowania klientów o negatywnym wpływie, jaki wiąże się z nieprawidłowym postępowaniem z odpadami plastikowymi. Po zmianach stawki za sprzedaż opakowań jednorazowych kwoty będą kształtowały się następująco:

  • 0,30 zł za opakowania drewniane,
  • 0,30 zł za opakowania szklane,
  • 0,70 zł za opakowania papierowe i tekturowe,
  • 0,80 zł za opakowania z metali żelaznych,
  • 1,40 zł za opakowania aluminiowe,
  • 1,70 zł za opakowania wielomateriałowe,
  • 2 zł za opakowania po środkach niebezpiecznych,
  • 2,70 zł za opakowania plastikowe,
  • 1 zł za pozostałe opakowania.

Wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą również odpowiedniego recyklingu odpadów. Szczególnie sprzedawcy olejów, opon, smarów, a także wszelkich opakowań z tworzyw sztucznych zostaną zobowiązani, by zapewnić odpowiedni poziom ich recyklingu.

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze