Reklama
Reklama

​Tysiące kierowców będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne. W innym razie czekają ich surowe kary

Tablice rejestracyjne to jeden z trzech obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu. Niedawna aktualizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza zmiany, które dotkną tysięcy kierowców i zmuszą ich do wymiany "blach". Dowiedz się, czy również ciebie obejmie obowiązkowa wymiana tablic rejestracyjnych w 2024 roku.

Nowe prawo, nowe obowiązki. Kogo dotyczy obowiązkowa wymiana tablic rejestracyjnych?

Zmiany w ustawie zostały wprowadzone ze względu na chęć uporządkowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a także zredukowania "możliwości" złodziei samochodowych. Jej celem jest wykluczenie z bazy samochodów, które już dawno nie poruszają się po drogach, ale figurują w systemie. Tablice rejestracyjne będą musieli wymienić przede wszystkim kierowcy, którzy posiadają czarne tablice rejestracyjne (były wydawane do połowy 2000 roku). Tym samym przepisom będą podlegały pojazdy, które nie miały aktualizacji w CEPiK od 10 lat, a także samochody zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku.

Sprawdź również: Świetna wiadomość dla emerytów. W grudniu ZUS ponownie przeliczy emerytury

Wyjątki od obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych — kogo obejmą?

Nowelizacja przepisów ma na celu usunięcie z polskich dróg pojazdów z czarnymi tablicami. Jednak nie każdy kierowca, który "spełnia" wymagania określone w ustawie, będzie musiał przerejestrować auto. W przypadku pojazdów zarejestrowanych przed 14 marca 2005 roku, które są zarejestrowane na właściciela, a także mają wykupione ubezpieczenie OC oraz ważne badania techniczne, taki obowiązek nie będzie występował.

Sprawdź również: Tu seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze. Program zniżkowy w znanej sieci sklepów

Kara za niedostosowanie się do nowego prawa będzie surowa

Każdy kierowca, którego obejmie nowelizacja, a co za tym idzie obligatoryjna wymiana tablic rejestracyjnych, powinien jak najszybciej udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji. Tych, którzy nie zdążą dostosować się do nowych przepisów, wyręczy państwo. 10 czerwca 2024 roku wszystkie samochody, które nie spełniają wymagań, zostaną wyrejestrowane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Warto pamiętać, że automatycznym wyrejestrowaniem z CEPiK zostaną objęte również auta nieposiadające wykupionego ubezpieczenia OC lub ważnych badań technicznych.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze