Reklama
Reklama

Świetna wiadomość dla emerytów. ​W grudniu ZUS ponownie przeliczy emerytury

Kwestia świadczeń emerytalnych zawsze rozbudza wyobraźnię wszystkich Polaków. Wszak każdy obywatel, prędzej czy później, będzie prawdopodobnie emeryturę pobierał. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie jej wysokości, lecz nie o każdym szeroko informuje ZUS. Sprawdź, komu przysługuje ponowne przeliczenie emerytury.

Podstawa prawna do ponownego przeliczenia emerytury

Sprawę ponownego obliczenia emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Artykuł 108 ustęp 1 tego aktu prawnego brzmi:

Oprócz konieczności spełnienia warunków formalnych wyrażonych w ustawie konieczne jest także złożenie wniosku o przeliczenie emerytury. Warto dodać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma prawa odrzucić takiego podania. Dodatkowo jeśli przeliczone świadczenie będzie niższe od aktualnego, nie ulegnie ono zmianie.

Komu przysługuje prawo do ponownego przeliczenia emerytury?

Zgodnie z prawem nie każdy emeryt ma prawo złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Chodzi tu o świadczeniobiorców, którzy w dniu przyznania emerytury nadal pracowali i odprowadzali składki emerytalne. W takim przypadku złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury będzie skutkowało doliczeniem przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek opłaconych w tym okresie. Dzięki temu wzrośnie wysokość emerytury.

Sprawdź również: Tyle zapłacimy w tym roku za karpia. Czy świąteczne zakupy uderzą nas po kieszeni?

Kiedy warto przeliczyć emeryturę w 2023 roku?

Należy pamiętać, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Warto również zwrócić uwagę na komunikaty GUS w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Jest on publikowany raz do roku w marcu i od niego w dużej mierze zależy wysokość emerytury. Pamiętając jednak o tym, że nawet potencjalne niższe wyliczenia nie będą brane pod uwagę, a jedynie te wyższe, wydaje się, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury do dobre rozwiązanie dla każdego pracującego emeryta.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy