Reklama
Reklama

Nie zapomnij o tej opłacie. ​Na nieuważnych czeka kilkadziesiąt tysięcy kary

Różnego rodzaju podatki to świadczenia, które obywatele wpłacają na rzecz państwa. Płacimy je praktycznie każdego dnia podczas zakupów czy też otrzymując wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że brak zapłaty daniny w odpowiednim terminie wiąże się najczęściej z wysoką karą. Sprawdź, kto musi zapłacić podatek PCC.

Od czego płaci się podatek PCC?

Kwestię podatku PCC reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Już w pierwszym artykule tego aktu określone zostały przedmioty opodatkowania. Należą do nich umowy:

  • darowizny — w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów
    i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • depozytu nieprawidłowego,
  • dożywocia,
  • o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności — w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • pożyczki, pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • spółki,
  • sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Do czynności prawnych podlegających opodatkowaniu należy także ustanowienie hipoteki oraz ustanowienie odpłatnego użytkowania (w tym nieprawidłowego) oraz odpłatnej służebności.

Sprawdź również: Tyle zapłacimy w tym roku za karpia. Czy świąteczne zakupy uderzą nas po kieszeni?

Jakich kar należy się spodziewać za niezapłacenie podatku od czynności prawnych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności prawnych. Dodatkowo przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, a przy umowie darowizny na obdarowanym. Najczęściej taki obowiązek powstaje właśnie przy umowie sprzedaży (np. samochodu), a podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość kary za niezapłacenie podatku PCC w terminie dwóch tygodni od powstania obowiązku podatkowego jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Najniższa kara to 1/10 najniższej krajowej, z kolei najwyższa to aż 20-krotność tej kwoty. Oznacza to, że od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku potencjalna grzywna wynosi od 360 zł do 72 000 zł.

Sprawdź również: Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Kto jest zwolniony z płacenia podatku PCC?

W ustawie przewidziane zostały wyjątkowe sytuacje, w których następuje zwolnienie z konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Przede wszystkim są to osoby z orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia), a także o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. W tej sytuacji zakup auta musi zostać poczyniony na własne potrzeby.

Obowiązek płacenia podatku PCC nie dotyczy także osób, które kupują nowy samochód w salonie, dokonują zakupu na fakturę bądź za granicą, a także gdy wartość pojazdu jest mniejsza, niż 1000 zł. Należy jednak pamiętać, że w tym ostatnim przypadku podstawą obliczenia wysokości podatku jest wartość rynkowa pojazdu, a nie kwota podana na umowie. Jest to szczególnie ważne, gdy np. dalszy członek rodziny sprzedaje nam samochód za cenę znacznie niższą niż rynkowa.

Zobacz też:

​Od 1 marca wchodzi w życie duża zmiana. Wielu Polaków nie będzie musiało czekać w kolejkach do lekarza

​Myślisz o pracy w tym zawodzie? Nie masz co liczyć na duże zarobki, dużo mniej niż średnia krajowa

​Nawet o kilkaset złotych wyższa emerytura. Sprawdź, czy możesz złożyć ten dokument do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | podatki