Reklama
Reklama

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Co prawda aktualny rok szkolny jeszcze się nie skończył, ale rodzice już powinni zacząć myśleć o kolejnym. Nie chodzi co prawda o przybory szkolne, a o świadczenia pieniężne, które można uzyskać na dziecko w wieku szkolnym. Dowiedz się, z jakich form pomocy możesz skorzystać i w jakich terminach należy złożyć wnioski.

800 plus i Dobry Start, czyli dofinansowanie na nowy rok szkolny dla każdego

Dwa pierwsze dofinansowania przysługują każdemu dziecku, bez względu na sytuację materialną. Pierwsze z nich to świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 800 plus. Przysługuje ono na każde dziecko w rodzinie, bez konieczności spełnienia kryterium dochodowego, jedynym warunkiem jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie, by nie stracić ciągłości otrzymywania funduszy.

Sprawdź również: Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Drugie świadczenie przysługujące każdemu dziecku to wsparcie z programu Dobry Start. Dzięki temu można jednorazowo otrzymać 300 zł na rozpoczęcie roku szkolnego (do momentu ukończenia przez dziecko uczące się 20. roku życia). Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2024 roku drogą online (aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną, Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, portal PUE ZUS).

Sprawdź również: Unikaj tego programu w pralce. Zużywa najwięcej energii

Dwa dodatki do zasiłków i jeden dodatek celowy. Z kryterium dochodowym

Kolejnym wsparciem pieniężnym dla dzieci rozpoczynających rok szkolny jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. By je otrzymać, należy spełnić dwa warunki — mieć prawo do zasiłku rodzinnego oraz spełnić kryterium dochodowe. W 2024 roku jest to 674 zł na członka rodziny lub 764 zł w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego jest jednorazowy i wynosi 100 zł, a wniosek o jego przyznanie należy złożyć najpóźniej do 31 października 2024 roku.

Sprawdź również: Szykują się nowe opłaty za śmieci? Niektórzy zapłacą dużo więcej

Dla rodzin dzieci w wieku szkolnym przewidziany jest również dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. W 2024 roku jest to 193 zł na dziecko (jednak nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci). W sytuacji, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, kwota zwiększa się o 80 zł (nie więcej niż 160 zł na wszystkie dzieci). By uzyskać to świadczenie, należy spełnić kryterium dochodowe takie samo, jak w przypadku dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Sprawdź również: Nie przegap tej promocji w Rossmannie. Nawet 50 proc. zniżki na zakupy

Ostatnim świadczeniem, o które mogą się ubiegać rodzice dzieci w wieku szkolnym, jest dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. W tym przypadku również konieczne jest posiadanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz spełnienie kryterium dochodowego (identycznego z dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego). Dla dzieci, które zamieszkają w miejscowości innej niż swoje miejsce zamieszkania, w której znajduje się szkoła, przysługuje dodatek w kwocie 113 zł przez okres 10 miesięcy (od września do czerwca). W przypadku dzieci, które dojeżdżają do szkoły (ponadgimnazjalnej lub artystycznej o poziomie ponadgimnazjalnym) ze swojego miejsca zamieszkania do innej miejscowości, wysokość świadczenia wynosi 69 zł miesięcznie przez taki sam okres.

Zobacz też:

​Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

​Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

​Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek