Reklama
Reklama

​Szykują się nowe opłaty za śmieci? Niektórzy zapłacą dużo więcej

Kwestia opłat za śmieci budzi wiele kontrowersji, szczególnie ze względu na fakt, że jest ustalana lokalnie, a więc funkcjonują w tym wymiarze duże rozbieżności. Osobną kwestią jest sposób naliczania opłat oraz kary za ich wyrzucanie. W obu tych kwestiach szykują się duże zmiany. Sprawdź, kto zapłaci więcej za śmieci.

Rząd rusza na pomoc samorządom lokalnym

O zmianach w opłatach za śmieci poinformowała wiceminister klimatu Anna Sowińska w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich. Pracę nad ich kształtem prowadzi Zespół doradczy do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, który funkcjonuje w Ministerstwie Klimatu, a jego członkami są przedstawiciele samorządów terytorialnych. Jedną z kwestii, którymi aktualnie zajmuje się ten zespół, jest ułatwienie stosowania metody "od osoby" przez gminy, a także szersze jej stosowanie. Na razie nie wiadomo, jaki kształt miałyby przyjąć ostateczne zmiany oraz na czym miałyby polegać rzeczone ułatwienia.

Wyższe kary za nieodpowiednie wyrzucanie śmieci. Koniec odpowiedzialności zbiorowej

Ważną zmianą w kontekście opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest próba zakończenia odpowiedzialności zbiorowej za nieodpowiednie segregowanie odpadów. Wprowadzony przepis ma pozwolić gminie na podnoszenie opłat dla właścicieli lokali, którzy nie będą dopełniali obowiązku odpowiedniego ich segregowania. Jednak w tym przypadku gmina musi mieć techniczne możliwości identyfikacji odpadów komunalnych. Jeśli tak się stanie, odpowiedzialnością nie będą obarczone wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy. Osoby, które zostaną w ten sposób zidentyfikowane, będą musiały liczyć się z dużą podwyżką opłat za śmieci.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | podatki