Reklama
Reklama

Unikaj tego programu w pralce. Zużywa najwięcej energii

Pranie jest jedną z czynności domowych, które wykonujemy najczęściej. Wobec tego warto wiedzieć, jak można na tym zaoszczędzić i jakiego programu unikać, aby nie płacić wysokich rachunków za prąd. Jednak to niejedyny czynnik, wpływający na koszty prania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas nastawiania urządzenia i jakie programy wybierać, aby prać tanio i skutecznie.

Podczas nastawiania prania warto zwracać uwagę na kilka kwestii, dzięki którym nasze rachunki za prąd i wodę się obniżą. Okazuje się bowiem, że proste zmiany mogą sprawić, że będziemy prać nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie. W szczególności musimy uważać na jeden program, który według specjalistów jest kosztowny oraz nieprzyjazny dla środowiska. Sprawdź, jak skutecznie oraz oszczędnie prać.

Ile prądu zużywa pralka?

Oczywiście dokładne obliczenie zużycia prądu przez pralkę jest niemożliwe, ponieważ każdy model urządzenia działa w inny sposób. Jednak próbując oszacować zużycie, musimy wziąć pod uwagę moc pralki, która najczęściej wynosi 650 W.

Wobec tego, jeśli przeciętne pranie trwa około 1 godziny, to podczas niego zużycie prądu będzie wynosiło 0,65 kWh. Pamiętając jednak, że każda pralka posiada inny poziom poboru prądu, można jedynie oszacować, że zwykłe standardowe pranie zużyje d 0,6 do 1 kWh prądu.

Czytaj również: Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

Co wpływa na pobór prądu?

Na zużycie prądu wpływać może również to, jaki program prania wybierzemy. Mając tego świadomość, musimy wiedzieć, aby raczej unikać wybierania delikatnego programu, ponieważ zużywa on o wiele więcej wody. Dodatkowo pranie w ten sposób jest szkodliwe dla środowiska i w jego trakcie uwalnia się najwięcej mikrowłókien.

Według naukowców z brytyjskiego uniwersytetu Newcastle podczas delikatnego programu uwalnia się aż 1,4 mln mikrowłókien. Natomiast w przypadku standardowego programu do bawełny jest to ok. 800 tys.

Oprócz tego, chcąc zaoszczędzić zużycie prądu, unikajmy prania w 40 stopniach Celsjusza. Jest to bardzo często wybierana opcja, która wydaje się optymalna, ponieważ woda jest ciepła, ale nie gorąca. Okazuje się jednak, że możemy nieco zaoszczędzić, ponieważ taki sam efekt uzyskamy, piorąc w 30 stopniach Celsjusza.

Wobec tego nie ma sensu przepłacać, gdyż według specjalistów, by podgrzać wodę do 40 stopni Celsjusza, pralka będzie musiała zużyć prawie dwa razy więcej energii, niż w przypadku prania w 30 stopniach Celsjusza.

Co jeszcze zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd oraz zadbać o środowisko naturalne?

Istnieją również inne sposoby oszczędzania w trakcie prania. Przede wszystkim zaleca się, aby nie używać pralki do wyprania zaledwie kilku sztuk ubrań, tylko zaczekać, aż bęben będzie prawie pełen. Pamiętajmy jednak, aby go nie przeładowywać.

Oszczędność polecana jest także w dozowaniu detergentów. Wbrew pozorom więcej produktu nie oznacza lepszego efektu. Dodatkowo funkcję prania wstępnego używajmy tylko w momencie, gdy nasze ubrania są mocno zabrudzone, ponieważ podczas niego koszty zużycia wody, prądu oraz detergentów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.

Jeżeli nasza pralka posiada program eko, pamiętajmy także o stosowaniu go. Co prawda taki cykl prania zazwyczaj trwa najdłużej, jednak równocześnie zużywa on mniej energii i wody. Tego typu program może zredukować zużycie energii nawet o 40 proc.

Nie bez znaczenia jest także regularne odkamienianie pralki. Wynika to z tego, że osadzający się na grzałce kamień, utrudnia urządzeniu podgrzanie wody, przez co zużywa ona więcej energii. W dodatku jego nadmierna ilość może doprowadzić do zepsucia pralki.

Zobacz też:

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie