Reklama
Reklama

​Kontrola z ZUS na twoim progu. Sprawdź, jak się zachować, by nie stracić pieniędzy

Zwolnienie lekarskie wydawane jest jako potwierdzenie czasowej niezdolności pracownika do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Popularne L4 może zostać wydane tylko i wyłącznie przez lekarza posiadającego upoważnienie z ZUS-u. Możliwe jest jednak skontrolowanie chorego w czasie zwolnienia. Sprawdź, jak się zachować w takiej sytuacji, by nie stracić pieniędzy.

W jakich przypadkach ZUS może skontrolować pracownika na L4?

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że kontrole pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim może przeprowadzić zarówno pracodawca (bądź osoba przez niego upoważniona), jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do jej przeprowadzenia nie są wymagane żadne podstawy prawne czy faktyczne. Jak możemy przeczytać na stronie ZUS-u "[zaleca się] przeprowadzać [kontrolę] w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów". Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zezwala na nasilanie liczby kontroli, gdy "wzrasta liczba pracowników korzystających ze zwolnień lekarskich".

Sprawdź również: Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin

Jak się zachować podczas kontroli L4?

Celem kontroli L4 przez ZUS jest sprawdzenie, czy pracownik nie wykorzystuje tego czasu na inną pracę bądź w celu innym, niż wskazany w zwolnieniu lekarskim. W przypadku osób, które sprawują opiekę nad dzieckiem, kontroler Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy w domu nie ma osoby, która również może się zająć dzieckiem.

Kontrola może być przeprowadzona w miejscu zamieszkania, miejscu tymczasowego pobytu (wskazanym na zwolnieniu lekarskim), miejscu pracy, miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej lub innym miejscu (o ile pobyt tam jest uznany za celowy). Gdy kontroler przyjdzie do naszego domu, zachowujmy się normalnie, odpowiadajmy na jego pytania i nic nie udawajmy. Pamiętajmy jednak, że musi on posiadać identyfikator z danymi oraz zdjęciem.

Sprawdź również: Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Co zrobić, gdy nie było cię w domu, gdy ZUS kontrolował L4?

Po pierwsze, nieobecność w domu podczas kontroli L4 nie oznacza automatycznie utraty prawa do zasiłku. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj zwolnienia. Jeśli jest to zwolnienie leżące (kod 1), pacjent powinien przebywać w domu przez cały jego okres. W przypadku zwolnienia chodzącego (kod 2), lekarz stwierdza, że poruszanie się przez pacjenta nie wpływa niekorzystnie na jego zdrowie.

W przypadku nieobecności pracownika kontroler zaznacza to w raporcie pokontrolnym. Następnie pracownik ma 3 dni na usprawiedliwienie swojej nieobecności wraz z jej powodem oraz wniesienie uwag do raportu. Jeśli zostaną one uznane, pracownikowi nic nie grozi. Z kolei, jeśli wykorzystanie zwolnienia lekarskiego zostanie uznane za niezgodne z prawem, pracownik zostanie pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego przez cały okres jego pobierania, a pracodawca będzie miał podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego takiego pracownika na podstawie art. 52 § 1 ust. 1 Kodeksy pracy.

Zobacz też:

Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Intercity rozdaje darmowe bilety. Nie każdy może skorzystać

400 zł zwrotu podatku dla emerytów? Takie warunki trzeba spełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze | zasiłek | ZUS