Reklama
Reklama

​Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin

Dla wielu pracowników okres przebywania na zwolnieniu lekarskim kojarzy się z ochroną przed zwolnieniem. Co do zasady tak jest, jednak w niektórych przypadkach zabezpieczenie osób zatrudnionych jest dużo mniejsze. Dowiedz się, w jakich przypadkach pracodawca może wypowiedzieć umowę osobie będącej na L4.

Podstawa prawna zwolnienia pracownika na L4

We wszystkich kwestiach związanych ze sprawami pracowniczymi głównym aktem prawnym, do którego należy się odwoływać, jest kodeks pracy. W przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia stosuje się art. 53:

Przede wszystkim dla osób zatrudnionych u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy ważne jest zachowanie maksymalnie 3-miesięcznego terminu zwolnienia lekarskiego. W przeciwnym razie, zgodnie z prawem, pracodawca będzie miał możliwość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, a co za tym idzie bez terminów związanych z takim zakończeniem umowy.

Sprawdź również: Dodatkowe 400 zł dla rodziców. Bez kryterium dochodowego, tylko jeden warunek

W jakich przypadkach pracownik na L4 jest chroniony?

Kodeks pracy przewiduje jednak kilka wyjątków od powyższej reguły. Pierwszy z nich dotyczy powodu przebywania na L4. Jeśli jest to związane ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, pracodawca nie ma możliwości zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia zgodnie z prawem, o ile pobiera on w tym okresie zasiłek.

Drugą sytuacją jest specyficzny rodzaj choroby pracownika. Chodzi mianowicie o chorobę zakaźną, a dokładniej przebywanie pracownika w odosobnieniu ze względu na tę przypadłość. W takim przypadku okresy wymienione w art. 53 Kodeksu pracy nie są brane pod uwagę. Jednak podobnie, jak w sytuacji sprawowania opieki nad dzieckiem, pracownik musi w tym okresie pobierać wynagrodzenie i zasiłek.

Zobacz też:

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | pieniądze