Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin
Dla wielu pracowników okres przebywania na zwolnieniu lekarskim kojarzy się z ochroną przed zwolnieniem. Co do zasady tak jest, jednak w niektórych przypadkach zabezpieczenie osób zatrudnionych jest dużo mniejsze. Dowiedz się, w jakich przypadkach pracodawca może wypowiedzieć umowę osobie będącej na L4.
We wszystkich kwestiach związanych ze sprawami pracowniczymi głównym aktem prawnym, do którego należy się odwoływać, jest kodeks pracy. W przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia stosuje się art. 53:
Przede wszystkim dla osób zatrudnionych u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy ważne jest zachowanie maksymalnie 3-miesięcznego terminu zwolnienia lekarskiego. W przeciwnym razie, zgodnie z prawem, pracodawca będzie miał możliwość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, a co za tym idzie bez terminów związanych z takim zakończeniem umowy.
Sprawdź również: Dodatkowe 400 zł dla rodziców. Bez kryterium dochodowego, tylko jeden warunek
Kodeks pracy przewiduje jednak kilka wyjątków od powyższej reguły. Pierwszy z nich dotyczy powodu przebywania na L4. Jeśli jest to związane ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, pracodawca nie ma możliwości zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia zgodnie z prawem, o ile pobiera on w tym okresie zasiłek.
Drugą sytuacją jest specyficzny rodzaj choroby pracownika. Chodzi mianowicie o chorobę zakaźną, a dokładniej przebywanie pracownika w odosobnieniu ze względu na tę przypadłość. W takim przypadku okresy wymienione w art. 53 Kodeksu pracy nie są brane pod uwagę. Jednak podobnie, jak w sytuacji sprawowania opieki nad dzieckiem, pracownik musi w tym okresie pobierać wynagrodzenie i zasiłek.
Zobacz też:
Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera
Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku
Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty