Reklama
Reklama

11 listopada przebywałeś na zwolnieniu chorobowym? Sprawdź, czy przysługuje ci dodatkowy dzień wolny

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przypadało na sobotę. Z tego względu pracodawcy mieli obowiązek oddania pracownikom dnia wolnego w inny dzień. A co w przypadku osób, które w ten dzień przebywały na zwolnieniu chorobowym? Dowiedz się, jak wygląda sytuacja takich pracowników.

Gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w dzień roboczy, nie ma najmniejszych problemów, gdyż pracownicy mają po prostu dodatkowy urlop. Pewne kłopoty interpretacyjne mogą się zacząć, gdy wolne trafia się w weekend, który co do zasady jest wolny od pracy. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji i jak wygląda sprawa z ewentualnymi zwolnieniami chorobowymi w takie dni.

Pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny

Niedawno pisaliśmy o tym, że pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny w listopadzie i tłumaczyliśmy, jak go otrzymać, a co za tym idzie — wykorzystać. Jest to prawo, z którego może skorzystać każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jest to ważny element, który znacznie ogranicza grono potencjalnych beneficjentów, gdyż do tego grona nie zaliczają się współpracownicy działający na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia.

Wynikający z Kodeksu pracy obowiązek pracodawcy do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny dość jasno precyzuje, kto otrzyma ten swoisty ekwiwalent urlopowy, a także w jakim terminie. Po pierwsze otrzymają wszyscy pracownicy, nawet ci, którzy zgodnie z czasem pracy pracują w sobotę. Po drugie pracodawca musi oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednocześnie prawo nie wskazuje, czy musi to być przed świętem, czy też po nim.

Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł

Czy pracownik, który 11 listopada przebywa na zwolnieniu chorobowym, otrzyma dzień wolny?

Może się jednak zdarzyć, że z powodu choroby, pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy (w tym przypadku 11 listopada) przebywa na zwolnieniu chorobowym. Czy w takiej sytuacji należy mu się ekwiwalent w postaci dodatkowego dnia urlopu? W tym przypadku rozwiązanie jest jednoznaczne. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownik musi w takiej sytuacji otrzymać od pracodawcy dodatkowy dzień wolny. Nie ma w tym przypadku znaczenia, kiedy pracodawca zamierza ten dzień oddać, choć nadal musi to zrobić w tym samym okresie rozliczeniowym.

Na zmianę tej decyzji nie wpływa w żadnym wypadku również długość ewentualnego zwolnienia chorobowego, a każda inna decyzja podjęta przez pracodawcę jest niezgodna z prawem. W takiej sytuacji pracownik ma prawo zgłosić nieprawidłowości do właściwego terytorialnie Okręgowego Inspektoratu Pracy. Długość trwania zwolnienia chorobowego może mieć jednak wpływ, choć nie bezpośredni, na inną sytuację związaną z dodatkowym dniem wolnym od pracy za dzień ustawowo wolny przypadający w weekend. Jak to sytuacja?

Sprawdź również: To najgorszy dzień na zakładanie firmy. Prawnik wyjaśnia dlaczego

Co w przypadku pracowników, którzy chorują w dniu, który pracodawca zwraca za dzień wolny od pracy?

Wyobraźmy sobie, że okres rozliczeniowy w danym zakładzie pracy trwa od 1 października do 31 grudnia 2023 roku. Z tego względu pracodawca nie musi oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego w listopadzie, może z kolei np. w grudniu. Decyzją pracodawcy pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny zaraz po świętach Bożego Narodzenia, czyli 27 grudnia. Pracownik jednak rozchorował się przed świętami i dostał od lekarza zwolnienie chorobowe do 31 grudnia. Czy w takiej sytuacji może on wymagać od pracodawcy zwrócenia dodatkowego dnia wolnego w inny dzień?

W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi — nie. Jeśli pracownik będzie przebywał na zwolnieniu chorobowym w dniu, w którym pracodawca zarządza dodatkowy dzień wolny w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy, przypadający w weekend, to automatycznie traci możliwość odebrania go w inny dzień. W takiej sytuacji pracodawca, który nie godzi się oddać pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym dodatkowego dnia wolnego, postępuje całkowicie zgodnie z prawem.

Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca