11 listopada przebywałeś na zwolnieniu chorobowym? Sprawdź, czy przysługuje ci dodatkowy dzień wolny
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przypadało na sobotę. Z tego względu pracodawcy mieli obowiązek oddania pracownikom dnia wolnego w inny dzień. A co w przypadku osób, które w ten dzień przebywały na zwolnieniu chorobowym? Dowiedz się, jak wygląda sytuacja takich pracowników.
Gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w dzień roboczy, nie ma najmniejszych problemów, gdyż pracownicy mają po prostu dodatkowy urlop. Pewne kłopoty interpretacyjne mogą się zacząć, gdy wolne trafia się w weekend, który co do zasady jest wolny od pracy. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji i jak wygląda sprawa z ewentualnymi zwolnieniami chorobowymi w takie dni.
Niedawno pisaliśmy o tym, że pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny w listopadzie i tłumaczyliśmy, jak go otrzymać, a co za tym idzie — wykorzystać. Jest to prawo, z którego może skorzystać każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jest to ważny element, który znacznie ogranicza grono potencjalnych beneficjentów, gdyż do tego grona nie zaliczają się współpracownicy działający na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia.
Wynikający z Kodeksu pracy obowiązek pracodawcy do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny dość jasno precyzuje, kto otrzyma ten swoisty ekwiwalent urlopowy, a także w jakim terminie. Po pierwsze otrzymają wszyscy pracownicy, nawet ci, którzy zgodnie z czasem pracy pracują w sobotę. Po drugie pracodawca musi oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednocześnie prawo nie wskazuje, czy musi to być przed świętem, czy też po nim.
Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł
Może się jednak zdarzyć, że z powodu choroby, pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy (w tym przypadku 11 listopada) przebywa na zwolnieniu chorobowym. Czy w takiej sytuacji należy mu się ekwiwalent w postaci dodatkowego dnia urlopu? W tym przypadku rozwiązanie jest jednoznaczne. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownik musi w takiej sytuacji otrzymać od pracodawcy dodatkowy dzień wolny. Nie ma w tym przypadku znaczenia, kiedy pracodawca zamierza ten dzień oddać, choć nadal musi to zrobić w tym samym okresie rozliczeniowym.
Na zmianę tej decyzji nie wpływa w żadnym wypadku również długość ewentualnego zwolnienia chorobowego, a każda inna decyzja podjęta przez pracodawcę jest niezgodna z prawem. W takiej sytuacji pracownik ma prawo zgłosić nieprawidłowości do właściwego terytorialnie Okręgowego Inspektoratu Pracy. Długość trwania zwolnienia chorobowego może mieć jednak wpływ, choć nie bezpośredni, na inną sytuację związaną z dodatkowym dniem wolnym od pracy za dzień ustawowo wolny przypadający w weekend. Jak to sytuacja?
Sprawdź również: To najgorszy dzień na zakładanie firmy. Prawnik wyjaśnia dlaczego
Wyobraźmy sobie, że okres rozliczeniowy w danym zakładzie pracy trwa od 1 października do 31 grudnia 2023 roku. Z tego względu pracodawca nie musi oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego w listopadzie, może z kolei np. w grudniu. Decyzją pracodawcy pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny zaraz po świętach Bożego Narodzenia, czyli 27 grudnia. Pracownik jednak rozchorował się przed świętami i dostał od lekarza zwolnienie chorobowe do 31 grudnia. Czy w takiej sytuacji może on wymagać od pracodawcy zwrócenia dodatkowego dnia wolnego w inny dzień?
W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi — nie. Jeśli pracownik będzie przebywał na zwolnieniu chorobowym w dniu, w którym pracodawca zarządza dodatkowy dzień wolny w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy, przypadający w weekend, to automatycznie traci możliwość odebrania go w inny dzień. W takiej sytuacji pracodawca, który nie godzi się oddać pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym dodatkowego dnia wolnego, postępuje całkowicie zgodnie z prawem.
Zobacz też:
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie