To najgorszy dzień na zakładanie firmy. Prawnik wyjaśnia dlaczego
Z zakładaniem działalności gospodarczej wiąże się wiele różnego rodzaju kruczków, których nieznajomość może zaszkodzić przyszłemu przedsiębiorcy. Jednym z nich jest data założenia działalności. Choć z pozoru ten wybór jest tylko symboliczny, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Sprawdź, którego dnia nie zakładać działalności.
Przedsiębiorca w Polsce musi opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a także ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Właśnie w kontekście ubezpieczeń społecznych oraz składek na powyższe fundusze ważna jest data założenia działalności gospodarczej.
Dopełniając formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, należy pamiętać o dacie jej rozpoczęcia. Szczególnie że dziś nie trzeba spędzać godzin w urzędowych kolejkach, a cały proces można przeprowadzić online. Dlaczego właśnie ta data jest tak ważna? Wynika to z przepisów wprowadzających tzw. Ulgę na start. Początkujący przedsiębiorcy, którzy zamierzają z niej skorzystać, mają prawo do sześciu miesięcy bez opłacania składek.
Sprawdź również: Tym kobietom przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Sprawdź, czy tobie też się należy
Powyższy okres dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Ulga na start zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia właśnie tych danin. Co to oznacza? Każdy, kto zakłada działalność 1. dnia miesiąca, będzie musiał opłacać składki już po upływie sześciu miesięcy (np. założenie działalności 1 stycznia — składki płacone już w lipcu).
Natomiast, jeśli przedsiębiorca założy działalność gospodarczą drugiego (lub kolejnego) dnia miesiąca, będzie musiał odprowadzić składki de facto po siedmiu miesiącach (np. założenie działalności gospodarczej 2 stycznia — pierwsze składki płacone dopiero w sierpniu). Warto pamiętać, że po zakończeniu korzystania z ulgi na start, przedsiębiorcy przysługuje możliwość korzystania z tzw. preferencyjnych składek przez kolejne 24 miesiące.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd