Reklama
Reklama

​To najgorszy dzień na zakładanie firmy. Prawnik wyjaśnia dlaczego

Z zakładaniem działalności gospodarczej wiąże się wiele różnego rodzaju kruczków, których nieznajomość może zaszkodzić przyszłemu przedsiębiorcy. Jednym z nich jest data założenia działalności. Choć z pozoru ten wybór jest tylko symboliczny, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Sprawdź, którego dnia nie zakładać działalności.

Przedsiębiorca w Polsce musi opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a także ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Właśnie w kontekście ubezpieczeń społecznych oraz składek na powyższe fundusze ważna jest data założenia działalności gospodarczej.

Ten dzień jest najgorszy na zakładanie działalności gospodarczej

Dopełniając formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, należy pamiętać o dacie jej rozpoczęcia. Szczególnie że dziś nie trzeba spędzać godzin w urzędowych kolejkach, a cały proces można przeprowadzić online. Dlaczego właśnie ta data jest tak ważna? Wynika to z przepisów wprowadzających tzw. Ulgę na start. Początkujący przedsiębiorcy, którzy zamierzają z niej skorzystać, mają prawo do sześciu miesięcy bez opłacania składek.

Sprawdź również: Tym kobietom przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Sprawdź, czy tobie też się należy

Powyższy okres dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Ulga na start zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia właśnie tych danin. Co to oznacza? Każdy, kto zakłada działalność 1. dnia miesiąca, będzie musiał opłacać składki już po upływie sześciu miesięcy (np. założenie działalności 1 stycznia — składki płacone już w lipcu).

Natomiast, jeśli przedsiębiorca założy działalność gospodarczą drugiego (lub kolejnego) dnia miesiąca, będzie musiał odprowadzić składki de facto po siedmiu miesiącach (np. założenie działalności gospodarczej 2 stycznia — pierwsze składki płacone dopiero w sierpniu). Warto pamiętać, że po zakończeniu korzystania z ulgi na start, przedsiębiorcy przysługuje możliwość korzystania z tzw. preferencyjnych składek przez kolejne 24 miesiące.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca