Tym kobietom przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Sprawdź, czy tobie też się należy
Prawo pracy w kilku aspektach jest skonstruowane tak, by nie tylko chronić kobietę w ciąży, ale także zadbać o jej prawa pracownicze po porodzie. Jednym z rozwiązań jest dodatkowa przerwa w pracy, którą mogą uzyskać młode mamy. Sprawdź, komu przysługuje przerwa na karmienie piersią i w jakim zakresie.
Do przywilejów dla kobiet w ciąży oraz młodych mam należy, chociażby ochrona przed wypowiedzeniem stosunku pracy czy też dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Mało kto pamięta o przysługującej młodej mamie przerwie na karmienie.
Żeby pracownica mogła uzyskać dodatkowe przerwy na karmienie, muszą zajść pewne przesłanki. Po pierwsze wymiar jej czasu pracy musi wynosić więcej, niż 4 godziny. Jeśli czas pracy nie przekracza 6 godzin, przysługuje jej jedna przerwa, natomiast w pozostałych przypadkach są to dwie przerwy. Pracownica otrzymuje je, składając pracodawcy odpowiednie oświadczenie, że karmi dziecko piersią.
W przypadku karmienia jednego dziecka matce przysługują dwie przerwy po 30 minut, natomiast gdy jednocześnie karmi dwójkę dzieci — dwie przerwy po 45 minut. Dodatkowo przerwy te mogą być łączone, więc pracownica może zaczynać pracę później lub kończyć wcześniej. Warto również zauważyć, że prawo nie ustala górnej granicy możliwości korzystania z tego przywileju przez matkę.
Sprawdź również: Po tych studiach zarobisz najwięcej. Kierunki z najwyższą wypłatą nawet bez doświadczenia
Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy pracodawca nie ma możliwości zgodnie z prawem odmówić pracownicy przerwy na karmienie. Jeśli w jakikolwiek sposób będzie utrudniał lub uniemożliwiał jej wykonywanie tego prawa, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Dla pracownicy również są przewidziane narzędzia, którymi może walczyć z takim zachowaniem pracodawcy. Chodzi tu przede wszystkim o złożenie skargi we właściwym okręgowym inspektoracie pracy.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd