Reklama
Reklama

​Dodatkowy dzień wolny w listopadzie. Sprawdź, kiedy możesz go wykorzystać

W Polsce w ciągu każdego roku mamy 13 dni wolnych od pracy związanych zarówno ze świętami państwowymi, jak i kościelnymi. Niektóre z nich wypadają w te same dni miesiąca, a inne zawsze w te same dni tygodnia (np. w niedzielę lub sobotę). Właśnie w tym drugim przypadku pracodawcy muszą oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie.

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku ten dzień wypada w sobotę. Czy w takim razie za 11 listopada 2023 roku należy się pracownikowi dzień wolny w innym terminie?

Kto ma prawo do dodatkowego dnia wolnego w listopadzie?

Przypadające w sobotę 11 listopada święto spełnia wszelkie przesłanki, by pracownik otrzymał z tego względu wolne w innym terminie. Wynika to jasno z przepisów Kodeksu pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że dodatkowy dzień wolny w listopadzie przysługuje również tym pracownikom, którzy na co dzień pracują także w soboty. W tej sytuacji nie ma to żadnego znaczenia.

Sprawdź również: Od stycznia rachunki pójdą w górę. Te osoby dostaną po kieszeni

Warto podkreślić, że najważniejszym aspektem sytuacji, gdy zostaje nam oddany dodatkowy dzień wolny w listopadzie, jest status pracownika. Co to oznacza? Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Dlatego w przypadku osób współpracujących na podstawie umowy-zlecenia (częsta sytuacja np. w gastronomii) lub umowy o dzieło, dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.

Jakie kary grożą pracodawcy za nieprzyznanie dodatkowego dnia wolnego w listopadzie?

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy pracodawca powinien udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy (jako ekwiwalent soboty przypadającej 11 listopada) do końca okresu rozliczeniowego. Nie ma więc przeszkód, by był to 10 listopada (piątek) lub 13 listopada (poniedziałek), a także inny dzień. Dodatkowo, jeśli w zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy (np. w tym przypadku październik — grudzień), pracodawca może udzielić dodatkowego dnia wolnego w innym miesiącu (np. w środę 27 grudnia).

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca