Reklama
Reklama

​Tylko osoby z IQ powyżej 120 dadzą radę rozwiązać tę zagadkę. Dasz radę?

Nie każda zagadka matematyczna opiera się na znajomości wzorów czy zasad. W niektórych przypadkach najważniejsza jest spostrzegawczość oraz nieszablonowe myślenie. Tak właśnie jest w przypadku tego działania, które z pozoru wygląda na niemożliwe do rozwiązania. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać zagadkę matematyczną dla osób z IQ powyżej 120.

Czym jest IQ i jak się je mierzy?

Skrót IQ pochodzi od angielskiego wyrażenia "Intelligence Quotient" (pol. iloraz inteligencji). Jest to miara zdolności poznawczych danej osoby w odniesieniu do przeciętnej populacji. Wynik testy na inteligencję wyrażany jest zwykle za pomocą liczby, która określa, jak dana osoba wypada w standardowych testach inteligencji w porównaniu do innych ludzi.

Testy IQ najczęściej oceniają pięć różnych aspektów zdolności poznawczych, takich jak: logiczne myślenie (w tym podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych informacji), pamięć, zdolności matematyczne (np. umiejętność wykonywania operacji matematycznych oraz rozumienie pojęć liczbowych), zdolności przestrzenne (m.in. umiejętność wizualizacji) oraz zdolności werbalne.

Sprawdź również: To jest zagadka dla czwartej klasy podstawówki. Mało kto jest w stanie podać dobry wynik

Do mierzenia ilorazu inteligencji wykorzystuje się standaryzowane testy psychometryczne. Oznacza to, że są one przeprowadzane i oceniane w taki sam sposób dla wszystkich uczestników. Wyniki są następnie porównywane do norm, które zostały ustalone na podstawie dużej próbki populacji. Istnieje wiele różnych rodzajów testów IQ, do najpopularniejszych należą test Wechslera, Stanford-Binet Intelligence Scale oraz Raven’s Progressive Matrices.

Większość światowej populacji ma IQ w przedziale od 85 do 115 punktów. Szacuje się, że jest to około 68 proc. ludności świata. W przypadku ilorazu inteligencji od 115 do 130 punktów mówimy o osobach, których IQ jest powyżej przeciętnej, ale nie bardzo wysokie. Ten poziom jest zarezerwowany dla osób z ilorazem inteligencji powyżej 130, które wykazują się wybitnymi zdolnościami poznawczymi.

Sprawdź również: Zadanie z olimpiady matematycznej w Luksemburgu. Znasz wynik tego działania?

Dasz radę rozwiązać tę zagadkę matematyczną dla osób z IQ powyżej 120?

Ta zagadka z pozoru wydaje się trudna. Mamy do dyspozycji pięć cyfr 2, z których za pomocą symboli matematycznych musimy otrzymać wynik 28. Możemy korzystać z dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, potęgowania, pierwiastkowania czy też wstawiania nawiasów. Nie możemy oczywiście wstawiać kolejnych cyfr. Jak zatem rozwiązać tę zagadkę matematyczną dla osób, których IQ jest powyżej 120 punktów?

Sprawdź również: Zagadka z podstawówki, którą bez kalkulatora rozwiąże tylko jedna na dziesięć osób

Wbrew pozorom naszą zgubą może być rozpoczynanie od zbyt skomplikowanych rozwiązań. Nie skupiajmy się w pierwszej kolejności na potęgowaniu czy wstawianiu nawiasów. Zacznijmy od prostszych sposobów. Mała podpowiedź jest taka, że w tej zagadce wystarczy korzystać z... dodawania. Jak to zrobić? Przecież 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10, a nie 28. Jak najbardziej, ale...

Wystarczy, że pomiędzy dwie pierwsze cyfry... nic nie wstawimy. W taki sposób otrzymamy liczbę 22. Gdy trzy razy dodamy do niej dwa, okaże się, że otrzymamy wynik... 28. Tak więc rozwiązaniem tej zagadki jest działanie 22 + 2 + 2 + 2 = 28. Udało ci się wskazać prawidłowy wynik?

Zobacz też:

​Ile kotów widzisz na obrazku? Tylko naprawdę spostrzegawczy podają dobrą odpowiedź

​Zadanie dla mistrzów spostrzegawczości. Dasz radę rozwiązać je w mniej niż 90 sekund?

​Arcytrudna krzyżówka matematyczna. Każdej cyfry możesz użyć tylko raz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka