Zadanie z olimpiady matematycznej w Luksemburgu. Znasz wynik tego działania?
Dla wielu osób rozwiązaniem zagadki matematycznej musi być cyfra lub liczba, a nie pozostawienie działania. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych zadań, które występują na olimpiadach matematycznych, już tak może być. Spróbuj rozwiązać zagadkę, która pojawiła się na olimpiadzie matematycznej w Luksemburgu.
Zasada matematyczna, zgodnie z którą w pierwszej kolejności wykonujemy działania w nawiasach, następnie pierwiastkowanie lub potęgowanie, w dalszej kolejności dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie, jest swoistym drogowskazem podczas rozwiązywania jakichkolwiek zadań. Jednak czy w przypadku tego zadania będzie to kluczowe? Tak naprawdę musimy do tego podejść bardziej abstrakcyjnie, gdyż nie uda nam się obliczyć dokładnie każdego pierwiastka. Oznacza to, że musimy pokombinować, by dojść do prawidłowego wyniku.
Sprawdź również: To działanie podzieliło internet. Niewiele osób da radę podać wynik z pamięci
Oczywiście w pierwszej kolejności zaczynamy od obliczenia dwóch pierwiastków znajdujących się pod trzecim pierwiastkiem. W przypadku pierwiastka z dziewięciu odpowiedź jest prosta, czyli trzy. Trudniej jest obliczyć pierwiastek z ośmiu. Możemy jednak "rozbić" tę cyfrę na iloraz czterech i dwóch. Dzięki temu otrzymamy wynik dwa pierwiastki z dwóch. Nasze działanie w tym momencie to pierwiastek z różnicy trzy i pierwiastek z dwóch.
Sprawdź również: Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?
W takiej sytuacji należy zastosować wzór skróconego mnożenia na (a - b) do potęgi drugiej. Trzy pod pierwiastkiem należy zapisać jako sumę dwa plus jeden, a wzór skróconego mnożenia zapisać jako a do potęgi drugiej minus dwa razy a razy b plus b do potęgi drugiej. Czyli pod dużym pierwiastkiem będziemy mieli następujące działanie — dwa minus dwa pierwiastki z dwóch razy pierwiastek z jeden dodać jeden.
Sprawdź również: Tylko osoby z IQ wyższym niż 110 rozwiążą tę zagadkę. Jesteś w tej grupie?
Korzystając ze wzoru skróconego mnożenia, pod pierwiastkiem mamy pierwiastek z dwóch minus pierwiastek z jeden do potęgi drugiej. Pierwiastkowanie oraz potęgowanie się redukuje, więc zostaje pierwiastek z dwóch minus pierwiastek z jeden. Pierwiastek z jeden równa się jeden. Prawidłowa odpowiedź to pierwiastek z dwóch minus jeden. Na poniższym zdjęciu znajduje się rozpisane całe działanie krok po kroku.
Zobacz też:
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?
Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi