Reklama
Reklama

​Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?

Matematyka to królowa nauk. Uczymy się jej w szkole podstawowej, szkole średniej, a od 2010 roku jest obowiązkowym egzaminem maturalnym. Jednak wiele osób zaraz po maturze zapomina najprostsze reguły matematyczne i nawet zadanie z podstawówki stanowi dla nich problem. Sprawdź, czy tobie uda się rozwiązać to równanie.

Jaka jest kolejność działań matematycznych?

Bez tej wiedzy nie uda nam się rozwiązać żadnego równania matematycznego, a przynajmniej będzie to o wiele bardziej utrudnione. Kolejność działań jest następująca — najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie pierwiastkowanie lub potęgowanie, później dzielenie i mnożenie, a na samym końcu dodawanie i odejmowanie. Oczywiście w przypadku równoważnych działań musimy pamiętać, że wykonujemy je od lewej do prawej. Znając te podstawy, bez trudu powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem z czwartej klasy szkoły podstawowej.

Sprawdź również: Wydaje się proste, a jednak. Większość osób podaje zły wynik

4 czy 1? Który wynik jest poprawny?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań matematycznych zaczynamy od nawiasu. W tym przypadku jest to jedno z najprostszych obliczeń, czyli 1 + 1 = 2. Od tego momentu obliczenie wygląda następująco 8 / 4 (2). Dla wielu osób zadziwiający może być brak symbolu matematycznego między 4 a nawiasem, jednak w takich przypadkach będzie to po prostu symbol mnożenia. Takim tokiem rozumowania otrzymujemy działanie 8 / 4 * 2 i działając od lewej strony 8 / 4 = 2 i 2 * 2 = 4. Dlaczego w takim razie wielu internautów podaje wynik 1?

Sprawdź również: Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

Szczegół tkwi w podejściu do rozwiązania działania 8 / 4 (2). Niektórzy, utrudniając sobie życie, próbują zamieniać znak dzielenia na ułamek, który w liczniku ma 8, a w mianowniku 4 (2). Jest to niepotrzebne utrudnianie prostych działań, które skutkują otrzymaniem nieprawidłowego wynik. Jedynym rozwiązaniem działania 8 / 4 (1 + 1) jest cyfra 4, a każdy sposób, w którym otrzymamy inny wynik, jest niepoprawny.

Zobacz też:

Fioletowy grzyb niesłusznie pomijany przez grzybiarzy. Do czego można go wykorzystać?

Największy pająk w Polsce grasuje w pobliżu kąpielisk. Jego ukąszenie może być bolesne

​Zagadka z podstawówki, którą bez kalkulatora rozwiąże tylko jedna na dziesięć osób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka