Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?
Matematyka to królowa nauk. Uczymy się jej w szkole podstawowej, szkole średniej, a od 2010 roku jest obowiązkowym egzaminem maturalnym. Jednak wiele osób zaraz po maturze zapomina najprostsze reguły matematyczne i nawet zadanie z podstawówki stanowi dla nich problem. Sprawdź, czy tobie uda się rozwiązać to równanie.
Bez tej wiedzy nie uda nam się rozwiązać żadnego równania matematycznego, a przynajmniej będzie to o wiele bardziej utrudnione. Kolejność działań jest następująca — najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie pierwiastkowanie lub potęgowanie, później dzielenie i mnożenie, a na samym końcu dodawanie i odejmowanie. Oczywiście w przypadku równoważnych działań musimy pamiętać, że wykonujemy je od lewej do prawej. Znając te podstawy, bez trudu powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem z czwartej klasy szkoły podstawowej.
Sprawdź również: Wydaje się proste, a jednak. Większość osób podaje zły wynik
Zgodnie z kolejnością wykonywania działań matematycznych zaczynamy od nawiasu. W tym przypadku jest to jedno z najprostszych obliczeń, czyli 1 + 1 = 2. Od tego momentu obliczenie wygląda następująco 8 / 4 (2). Dla wielu osób zadziwiający może być brak symbolu matematycznego między 4 a nawiasem, jednak w takich przypadkach będzie to po prostu symbol mnożenia. Takim tokiem rozumowania otrzymujemy działanie 8 / 4 * 2 i działając od lewej strony 8 / 4 = 2 i 2 * 2 = 4. Dlaczego w takim razie wielu internautów podaje wynik 1?
Sprawdź również: Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?
Szczegół tkwi w podejściu do rozwiązania działania 8 / 4 (2). Niektórzy, utrudniając sobie życie, próbują zamieniać znak dzielenia na ułamek, który w liczniku ma 8, a w mianowniku 4 (2). Jest to niepotrzebne utrudnianie prostych działań, które skutkują otrzymaniem nieprawidłowego wynik. Jedynym rozwiązaniem działania 8 / 4 (1 + 1) jest cyfra 4, a każdy sposób, w którym otrzymamy inny wynik, jest niepoprawny.
Zobacz też:
Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?