Reklama
Reklama

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

Taka zagadka w gruncie rzeczy jest banalna, choć nie każdemu jej rozwiązanie przyjdzie z łatwością. Ważna oczywiście jest znajomość podstawowych działań matematycznych, ale także będziemy musieli trochę pogłówkować. Sprawdź, czy uda ci się uzupełnić to równanie w taki sposób, by otrzymać wynik 100.

Dodawania, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Co wybierasz?

Jak zwykle w takich przypadkach, pierwsze pojawia się pytanie, co można wstawić w brakujące miejsca. Jedni ograniczają się do "podstawowych" symboli działań, czyli dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, inni zastanawiają się, czy... każde miejsce trzeba uzupełnić. Jeszcze inni szukają rozwiązań z użyciem pierwiastków, logarytmów czy cosinusów. Zacznijmy jednak od teoretycznie najprostszego rozwiązania, które wykorzystuje tylko dwa symbole.

Chodzi mianowicie o niewstawienie nic w pierwszym brakującym polu, by z dwóch dziewiątek "stworzyć" liczbę 99. W drugim wolnym miejscu wstawiamy symbol dodawania, a w trzecim — dzielenia. W ten sposób otrzymujemy działanie 99 + 9 / 9 = 100. Zgodnie z kolejnością działań zaczynamy od dzielenia, czyli 9 / 9 = 1, więc pozostaje nam 99 + 1, co daje nam wynik 100. Pierwszy sposób, jak widać, jest prawidłowy. Przejdźmy więc do tych bardziej skomplikowanych.

Sprawdź również: Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Jeśli zdecydujemy się na połączenie cyfr w celu uzyskania liczby 99, możemy również rozwiązać to równanie w taki sposób — 99 / .99 (inny zapis liczy 0,99) = 100. W takim przypadku również będzie się zgadzał wynik. W odpowiedziach internautów padały jeszcze, chociażby takie wyniki, jak (9 / 9%) * 9 / 9 = 100 czy (9 * 9 + 9) / .9 = 100 — oba również są prawidłowe.

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań jest to z wykorzystaniem cosinusa. Jeden z internautów podał taki pomysł — cos(9 - 9) + 99 = 100. Gdy obliczymy to działanie z kalkulatorem, okaże się, że wynik jest prawidłowy. Wynika to z faktu, że cosinus z 0 (wynik działania 9 - 9) wynosi 1, a 1 + 99 = 100. A ty, na jakie rozwiązanie wpadłeś?

Zobacz też:

Fioletowy grzyb niesłusznie pomijany przez grzybiarzy. Do czego można go wykorzystać?

Największy pająk w Polsce grasuje w pobliżu kąpielisk. Jego ukąszenie może być bolesne

​Zagadka z podstawówki, którą bez kalkulatora rozwiąże tylko jedna na dziesięć osób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka