Reklama
Reklama

​Zagadka z podstawówki, którą bez kalkulatora rozwiąże tylko jedna na dziesięć osób

W dzisiejszych czasach korzystanie z kalkulatora jest czymś tak naturalnym, że wiele osób nie czuje potrzeby wykonywania działań w inny sposób. W tej zagadce matematycznej kluczem jest właśnie jego nieużywanie. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać działanie, w którym poprawną odpowiedź wskazuje jedynie jedna na dziesięć osób.

Ta umiejętność będzie kluczowa w udzieleniu prawidłowej odpowiedzi

Używając kalkulatora, wynik otrzymamy w kilka chwil, jednak w tej zagadce matematycznej chodzi o to, by wytężyć swoje szare komórki i samemu odnaleźć prawidłowe rozwiązanie. Kluczowa w tym kontekście będzie jedna umiejętność, a mianowicie zdolność do mnożenia dużych liczb w pamięci. Jeśli tego nie potrafimy, możemy spróbować kilku trików ułatwiających zadanie. Możemy nawet skorzystać z dodawania pisemnego (tzw. w słupku) oraz mnożenia pisemnego. Zasada jest jedna — nie bierzemy kalkulatora do rąk!

Sprawdź również: Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?

Nie taki wilk straszny jak go malują. Wystarczy dobry sposób

Jak w przypadku każdej zagadki matematycznej, najważniejsza jest kolejność wykonywania działań. Zaczynamy od wyrażeń w nawiasach, następnie potęgowanie, kolejno dzielenie lub mnożenie oraz dodawanie lub odejmowanie. W tym przypadku w nawiasach mamy dodawanie trzech liczb 15 + 26 +37. Jeśli nie potrafimy dodać ich w głowie, najlepiej wykorzystać sposób, w którym najpierw dodajemy dziesiątki, czyli 10 + 20 + 30 = 60, w drugiej kolejności jedności (5 + 6 + 7 = 18) i na końcu obie liczby razem, czyli 60 + 18 = 78.

Sprawdź również: Tylko osoby z IQ wyższym niż 110 rozwiążą tę zagadkę. Jesteś w tej grupie?

Teraz pora na drugą część działania. Pewną trudność niektórym może sprawić brak symbolu między liczbą 12 a nawiasem. Oczywiście jest to jak najbardziej prawidłowy zapis, a w takim przypadku nasze działanie będzie wyglądało tak 12 * 78. Tu znów możemy wykazać się umiejętnością mnożenia dużych liczb w pamięci. Oczywiście takie działanie również można rozwiązać sposobem. W pierwszej kolejności mnożymy 78 razy 10, co daje nam wynik 780, następnie 78 * 2 = 156 i dodajemy 780 +156 = 936. To jest prawidłowe rozwiązanie tej zagadki.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka