Reklama
Reklama

​Arcytrudna krzyżówka matematyczna. Każdej cyfry możesz użyć tylko raz

Czy może być coś lepszego i bardziej dostępnego do ćwiczenia umysłu niż krzyżówka? Okazuje się, że tak! Chodzi oczywiście o krzyżówkę matematyczną, w której zamiast liter należy wstawiać cyfry. Cała zabawa ma dodatkowo jedno utrudnienie, o którym trzeba pamiętać. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać tę arcytrudną krzyżówkę matematyczną.

Przede wszystkim pamiętaj o zasadach

Już na pierwszy rzut oka widać, co należy zrobić w tej krzyżówce matematycznej. W kolumnach i wierszach mamy dodawanie oraz odejmowanie i trzeba wpisać cyfry, które dadzą nam poprawny wynik. Jest tylko jedno utrudnienie — każdą cyfrę od 1 do 9 możemy użyć tylko raz. Warto także skorzystać z pewnej podpowiedzi... zacznij od największego działania, które znajduje się w środkowym rzędzie oraz od pierwszej kolumny. Kolejne rachunki powinny już pójść łatwiej.

Sprawdź również: Wydaje się niemożliwe. Dasz radę rozwiązać to działanie bez kalkulatora?

Rozwiąż tę krzyżówkę matematyczną korzystając z podpowiedzi

Największe działanie, czyli _ + _ - _ = 14, powinniśmy rozwiązać na początku. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolumnie pierwszym działaniem nie jest dodawanie, a odejmowanie. Dlatego na ostatnim miejscu środkowego wiersza najrozsądniej będzie wstawić cyfrę 1. W takim przypadku suma dwóch pierwszych cyfr z tego rzędu powinna wynosić 15. Z dostępnej puli ten warunek spełnia jedynie 9 + 6 oraz 8 + 7. By nie utrudniać sobie zadania z odejmowaniem w pierwszej kolumnie, najlepiej stworzyć środkowy rząd z działania 6 + 9 - 1 = 14.

Sprawdź również: Tę zagadkę rozwiążą tylko orły z matematyki. Jak z trzech zer zrobić szóstkę?

W drugiej kolejności zabieramy się za pierwszą kolumnę. Aktualnie działanie wygląda następująco: _ - 6 + _ = 9. Nie możemy skorzystać z 9, 6 oraz 1. Wstawmy na jego początku największą dostępną cyfrę, czyli 8. 8 - 6 + _ = 9. W takim przypadku w puste miejsce możemy wstawić jedynie 7. Drugie działanie jest gotowe. Rozwiązując w następnej kolejności pierwszy wiersz, będziemy mieli praktycznie na tacy podane rozwiązanie pozostałych kolumn. Działanie wygląda następująco: 8 - _ + _ = 6. Do dyspozycji mamy cyfry: 2, 3, 4 i 5. Jak widać, jest tylko jedna możliwość, by działanie było prawidłowe: 8 - 5 + 3 = 6.

Sprawdź również: To jest zagadka dla czwartej klasy podstawówki. Mało kto jest w stanie podać dobry wynik

Pozostałe dwa działania wyglądają następująco: 5 + 9 - _ = 10 oraz 3 - 1 + _ = 4, a do dyspozycji mamy jedynie dwie cyfry: 2 i 4. Już patrząc na pierwszy rachunek, wiemy, że by był prawdziwy, wstawić tam można tylko i wyłącznie 4, czyli 5 + 9 - 4 = 10. W takim wypadku w ostatnie miejsce wstawiamy dwójkę i otrzymujemy działanie 3 - 1 + 2 = 4. Gotowe!

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka