Reklama
Reklama

​Wydaje się niemożliwe. Dasz radę rozwiązać to działanie bez kalkulatora?

Na pierwszy rzut oka to zadanie wydaje się arcytrudne do rozwiązania. Dla niektórych nawet z wykorzystaniem kalkulatora obliczenia mogą okazać się dość skomplikowane. Jednak, jak się okazuje, jest to możliwe. Sprawdź, czy tobie uda się rozwiązać iloczyn tych dwóch potęg bez korzystania z pomocy kalkulatora.

Wzory matematyczne to twój przyjaciel

W większości zagadek matematycznych najważniejsza jest kolejność działań, jednak w tym przypadku jest trochę inaczej. Oczywiście warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności wykonujemy działania w nawiasach, następnie pierwiastkowanie lub potęgowanie, dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. Do rozwiązania tego działania konieczna będzie jednak znajomość wzorów matematyczny. Dokładniej dwóch. Pierwszy z nich można określić jako podwójne potęgowanie. Oznacza to, że jeśli mamy działanie (a do potęgi x) do potęgi y, to można je zapisać jako a do potęgi x razy y. Drugi z nich to podnoszenie dwóch różnych podstaw potęgi do tego samego wykładnika, czyli a do potęgi x razy b do potęgi x = a razy b do potęgi x.

Sprawdź również: To działanie podzieliło internet. Niewiele osób da radę podać wynik z pamięci

Nie musisz podawać dokładnego wyniku, wystarczy... uprościć

Zadania matematyczne, które np. pojawiają się na olimpiadach naukowych, nie zawsze mają za zadanie podanie dokładnego wyniku. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy uprościć działanie w taki sposób, by ostateczne działanie było np. potęgowaniem czy wyrażeniem jak najprostszym z punktu widzenia matematyki. Tak jest również w tym przypadku.

Sprawdź również: Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?

Zacznijmy od uproszczenia obu wykładników, czyli znalezieniu największego wspólnego mnożnika dla liczb 22 oraz 33. Możemy je zapisać jako 2 razy 11 oraz 3 razy 11. Dzięki temu możemy wykorzystać pierwszy z podanych wyżej wzorów. I zapisać to działanie w ten sposób: (22) do potęgi 11 razy (33) do potęgi 11. W tym momencie nasze działanie wygląda w sposób następujący 4 do potęgi 11 razy 27 do potęgi 11. Korzystając z drugiego wzoru, możemy zmodyfikować to działanie jako 4 razy 27 do potęgi 11 = 108 do potęgi 11. To jest odpowiedź, która jest prawidłowa.

Zobacz też:

Potrafisz znaleźć wszystkie niebieskie parasole? Tylko spostrzegawcze osoby dadzą radę

​To łamigłówka dla przedszkolaków. Wielu dorosłych ma problem, żeby ją rozwiązać

Łamigłówka, która oszukuje wzrok. Ile belek jest na obrazku?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka