Reklama
Reklama

​Tę zagadkę rozwiążą tylko orły z matematyki. Jak z trzech zer zrobić szóstkę?

Wiele osób patrząc na te trzy zera, które mają dać wynik sześć, przeciera oczy ze zdumienia. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy wykorzystać odpowiednie działania matematyczne. Spróbuj zrobić to samemu lub sprawdź sposób obliczania tej zagadki matematycznej dla orłów oraz wynik na końcu tekstu.

Zasady rozwiązania tego równania

Najważniejsze w przypadku takich zagadek matematycznych jest poznanie zasad, jakie obowiązują podczas obliczeń. W wielu przypadkach mamy jedynie same cyfry, a przez to nie do końca wiemy "co autor miał na myśli". W tej sytuacji jest inaczej, a zasady, dokładnie dwie, są porządnie opisane. Pierwsza z nich to zakaz wprowadzania jakichkolwiek cyfr czy liczb. Dotyczy to także sytuacji, gdy chcemy dopisać do cyfry potęgę czy umieścić w działaniu pierwiastek wyższy niż kwadratowy. Druga zasada dotyczy znaku równości i zakazuje ona umieszczania w rozwiązaniu przekreślonego znaku równości, który oznacza "nie równa się". Gotowi do rozwiązania zagadki?

Sprawdź również: To działanie podzieliło internet. Niewiele osób da radę podać wynik z pamięci

Do rozwiązania tej zagadki trzeba wejść na wyższy poziom matematyki

Na pierwszy rzut oka z trzech zer nie da się stworzyć działania, którego wynik będzie wynosił sześć. Poniekąd jest to prawda, jeśli nasze sposoby będą skupiały się na dodawaniu czy dzieleniu. W tym przypadku należy skorzystać z bardziej wyrafinowanych technik, a dokładnie z silni liczby naturalnej. Jest to iloczyn wszystkich liczb naturalnych dodatnich nie większych od n. Dla zera silnia jest określona osobno i wynosi 1. Jeśli obliczymy silnię z każdego zera, otrzymamy trzy jedynki.

Sprawdź również: Internauci polegli na prostym działaniu z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?

Jak w takim razie z trzech jedynek otrzymać sześć? To wydaje się już prostsze, niż w przypadku zer, a dodatkowo kolejny raz możemy skorzystać z silni liczby naturalnej. Wystarczy dodać do siebie jedynki otrzymane poprzez zero silnia, a następnie ująć całe działanie w nawias i ponownie wykorzystać silnię. Gdy dodamy do siebie trzy jedynki, otrzymamy wynik trzy. Z kolei trzy silnia to nic innego jak jeden razy dwa razy trzy, więc... sześć. W ten sposób rozwiązaliśmy tę zagadkę matematyczną!

Zobacz też:

​Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka