Reklama
Reklama

​Konserwatysta, samotnik czy artysta? Sprawdź, co mówi o tobie twój ulubiony kolor

Psychologia kolorów to jeden z fundamentów w tej dziedzinie nauki. Barwy nie tylko pomagają określić, kim jesteśmy, ale mogą być potężnym narzędziem w marketingu czy reklamie. Poznaj znaczenie kolorów i dowiedz się, co twoja ulubiona barwa mówi o tobie i twoim charakterze.

O ile odbieranie kolorów jest niezwykle indywidualne, to jednak pewne barwy uaktywniają w nas np. większe pokłady energii lub wręcz przeciwnie — sprawiają, że nic nam się nie chce. Taką zależność najczęściej możemy zauważyć w ciepłe, jasne dni oraz szare, przygnębiające wieczory. Warto jednak podkreślić, że ulubiony kolor niekoniecznie jest tym, który stanowi większość naszej garderoby, czy jest nim pomalowana największa liczba ścian w naszym mieszkaniu. Ulubiony kolor to ten, na którego widok odczuwamy przyjemność.

Biały

Osoby, których ulubionym kolorem jest biały, często uciekają od życia, brakuje im poczucia rzeczywistości i są samotnikami. Dodatkowo żyją zwykle w nierealnym świecie, jednak charakteryzuje ich przy tym niezwykle abstrakcyjny tok myślenia. Biały kolor to symbol czystości, lekkości, schludności oraz subtelności.

Brązowy

W przypadku osób, które wybierają barwę brązową, najczęściej mówimy o ludziach obdarzonych wysokim poziomem zdrowego rozsądku, a także mocno stąpających po ziemi. Nie mają oni wygórowanych potrzeb, jednak umiejętność obiektywnej oceny sytuacji pozwala im w większości sytuacji podejmować dobre wybory.

Czytaj również: 5 sygnałów, że podobasz się mężczyźnie. Widać to gołym okiem!

Czarny

Ludzie preferujący czarny kolor najczęściej uwielbiają, gdy wokół nich bardzo dużo się dzieje. Wiąże się to również ze stawianiem czoła nowym wyzwaniom, które przynosi im życie. Dlaczego czarny nazywany jest często kolorem artystów? Wynika to z faktu, że twórcy często wręcz chłoną wrażenia, gdy szukają dla siebie inspiracji.

Czerwony

Jest to barwa związana z aktywnością oraz energią. Bardzo często z czerwonym kolorem utożsamiają się osoby, którym brakuje wiary w siebie lub znajdują się w stanach przewlekłego zmęczenia. Tę barwę wybierają również ludzie dominujący w towarzystwie, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą od życia.

Fioletowy

Barwę fioletową wybierają najczęściej osoby, które interesują się wnętrzem człowieka, a także sferą duchową oraz religijną. Uwielbienie dla tej barwy mają zwykle perfekcjoniści, którzy cenią porządek w każdej dziedzinie życia. Zwykle kolor fioletowy wybierają osoby poszukujące odpowiedzi na pytania związane z naturą niematerialną.

Niebieski

Prawdopodobnie najpopularniejszy kolor ze wszystkich. Często wspomaga rozbudzić artystyczne i twórcze predyspozycje. Dodatkowo niebieska barwa symbolizuje uznanie społeczne, a ponadto pozwala odpocząć i rozluźnić napięcie, dając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak często jest wybierany przez polityków oraz osoby publiczne.

Czytaj również: 7 oznak, że on nigdy ci się nie oświadczy. Nie warto tracić czasu

Pomarańczowy

Ta barwa często nazywana jest kolorem szczęścia. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim ze skojarzeń, jakie budzi. Pomarańczowy kolor jest ciepły, nastraja nas pozytywnie i oznacza przebudzenie oraz radość życia. Ludzie preferujący ten kolor często lubią same być sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Różowy

Niezwykle błędnie określany jako kolor kobiecy. Jest to symbol ukojenia nerwów, który charakteryzuje osoby uczuciowe, które mają niezwykle otwarte serca. Różowa barwa pozwala wzmocnić wewnętrzną siłę, a także ukoić nerwy nawet w najcięższych sytuacjach.

Szary

Osoba, która wybiera kolor szary, jest niezwykle zrównoważona i nie potrzebuje zewnętrznej manifestacji uczuć. Tę barwę wybiorą zarówno profesjonaliści posiadający wysokie kompetencje, jak i konserwatyści. Choć jest neutralny i spokojny, w niektórych przypadkach może oznaczać skrywanie emocji.

Zielony

Kolor natury. Pomaga w osiąganiu harmonii oraz odprężenia. Nie jest pobudzający, a w zbyt dużej ilości może być męczący. Osoby preferujące tę barwę potrzebują równowagi wewnętrznej oraz większego skupienia się na sobie. Zielony oznacza także rozwój, wzrost oraz zdrowie.

Żółty

Barwa żółta jest nierozerwalnie związana z dobrym nastrojem oraz nadzieją. Osoby preferujące ten kolor charakteryzuje niezwykła łatwość w tworzeniu kreatywnych pomysłów, a także wyrażanie przez nie swojej indywidualności. Niezwykle często jest związany z intelektem.

Zobacz też:

Elegancki i minimalistyczny strój kąpielowy w stylu Sydney Sweeney. Idealny dla pań po 50-tce

Wyjmij z lodówki i nałóż na twarz. Zaoszczędzisz na wizytach u kosmetyczki

Wygładza i napina skórę lepiej, niż drogie kremy. W PRL-u piły go nasze mamy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania