Reklama
Reklama

Ile włożyć do koperty na wesele? Ekspertka podaje konkretną odpowiedź

Sezon ślubny zbliża się do szczytu, a co za tym idzie, coraz więcej osób zacznie zadawać sobie pytanie "ile włożyć do koperty na wesele?". Temat, jak każdy związany z pieniędzmi, jest dość delikatny, ale postaramy się pomóc w odpowiedzi na niego. Sprawdź, co w tej kwestii radzi trenerka etykiety Aleksandra Pakuła.

Koszty związane z organizacją i wyprawieniem wesela znacznie zwiększają się z roku na rok. To sprawia, że ten wyjątkowy moment dla zakochanej pary, ale także i ich rodziny oraz bliskich jest znacznie droższy w zorganizowaniu. Niekiedy całkowity koszt może przekroczyć nawet 100 tys. złotych.

Goście wkładając pieniądze do koperty, mogą ulżyć zakochanym w trudach związanych z wyprawieniem wesela. Dlatego też coraz częściej para młoda decyduje się na umieszczenie w zaproszeniu informacji, że woli pieniądze w kopercie zamiast prezentów, niezwykle popularnych w minionych latach. W takim razie ile należy przekazać nowożeńcom?

Sprawdź również: Gdzie wyrzucasz stare buty? Większość osób wybiera zły kontener

Kto i ile daje na wesele. Bliska rodzina, przyjaciele i znajomi

W ustalaniu kwoty, jaką przekaże się w kopercie parze młodej, należy wziąć pod uwagę to, jaki stopień bliskości łączy nas z nowożeńcami. Działa tutaj zasada, że im bliżej jesteśmy pary młodej, tym więcej wypadałoby włożyć do koperty. Znaczenie ma też wystawność wesela. Wiedząc, że odbędzie się w drogim miejscu, na przykład eleganckiej restauracji, należy przygotować więcej pieniędzy.

Sprawdź również: To działanie podzieliło internet. Niewiele osób da radę podać wynik z pamięci

Wybierając się na wesele do bliskich znajomych, należy włożyć do koperty ok. 600-700 złotych. Dzięki temu para młoda otrzyma zwrot za „talerzyk” i będzie mogła zachować coś z tego dla siebie. Przyjaciele często przekazują w kopercie 800-1000 złotych. Natomiast bliska rodzina od 1500 wzwyż. Mile widziane jest dokupienie do tego drobnego upominku.

Sprawdź również: Biegnij do apteki i kup maść za 4 zł. W końcu wszystkie zmarszczki będą rozprasowane

Co jeśli nie stać mnie na tyle pieniędzy?

Miej na uwadze, że otrzymałeś zaproszenie od pary młodej i nie brała ona pod uwagę, czy zapłacisz za siebie, czy nie. Z tego powodu powyższe wyznaczniki można potraktować jako szacunki. Jeśli nie jesteś w stanie włożyć do koperty aż tyle, przekaż parze młodej tyle, jak bardzo aktualnie pozwala ci sytuacja finansowa. Możesz również zdecydować się na zakup ciekawego prezentu. Wesele powinno być wspólnym świętowaniem, a nie pretekstem do wzbogacenia się. Nikt też nie powinien czuć się źle, wkładając do koperty mniej pieniędzy, niż powszechnie się przyjmuje, bo jest to niezwykle indywidualna kwestia.

Sprawdź również: Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

Ekspertka od etykiety stawia sprawę jasno i podaje konkretną odpowiedź na pytanie "Ile do koperty na wesele?"

Do tej kwestii ostatnio odniosła się na Instagramie założycielka Instytutu Etykiety — Aleksandra Pakuła. Według trenerki etykiety sprawa jest prosta, gdy zostajemy zaproszeni na wesele, do koperty wkładamy tyle, jak bardzo nas stać. Tak konkretna odpowiedź nie uwzględnia cen za tzw. talerzyk. Dlaczego? Jak tłumaczy Aleksandra Pakuła młodej parze zazwyczaj zależy na naszej obecności, a nie na pieniądzach. Podkreśliła również, że w dobrym tonie jest hojność, jednak dla każdego ma ona inny wymiar. Dla jednych hojnym prezetem będzie włożenie 50 zł do koperty, a dla innych przekazanie 20 tys. złotych. Pamiętajmy, że najgorszą możliwą opcją jest "zapożyczanie" się, by włożyć do koperty więcej, niż to, na co nas stać.

Zobacz też:

To imię dzięki serialowi było hitem w PRL-u. Dziś znów zyskuje na popularności

W ten sposób samodzielnie przyciemnisz brwi. Henna nie będzie już potrzebna

Wyjmij z kuchennej szafki i owiń stopy. Po 30 minutach będą idealnie gładkie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | wesele