Reklama
Reklama

Ile pieniędzy włożyć do koperty na wesele? Tyle dają dobrzy goście

Sezon ślubny trwa. Jak co roku, pojawią się standardowe dylematy związane z tym jaką kreację wybrać, czy ile pieniędzy włożyć do koperty, którą przekazuje się parze młodej. Jaka suma będzie odpowiednia? Czy inflacja sprawiła, że goście powinni dać więcej?

Koszty związane z organizacją i wyprawieniem wesela znacznie zwiększyły się w 2023 roku w związku z galopującą inflacją. Rosnące ceny w sklepach sprawiły, że ten wyjątkowy moment dla zakochanej pary, ale także i ich rodziny oraz bliskich jest znacznie droższy w zorganizowaniu. Niekiedy całkowity koszt może przekroczyć nawet 100 tys. złotych.
Goście wkładając pieniądze do koperty, mogą ulżyć zakochanym w trudach związanych z wyprawieniem wesela. Dlatego też coraz częściej para młoda decyduje się na umieszczenie w zaproszeniu informacji, że woli pieniądze w kopercie zamiast prezentów, niezwykle popularnych w minionych latach. W takim razie ile należy przekazać nowożeńcom?

Kto i ile daje na wesele. Bliska rodzina, przyjaciele i znajomi

W ustalaniu kwoty, jaką przekaże się w kopercie parze młodej, należy wziąć pod uwagę to, jaki stopień bliskości łączy nas z nowożeńcami. Działa tutaj zasada, że im bliżej jesteśmy pary młodej, tym więcej wypadałoby włożyć do koperty. Znaczenie ma też wystawność wesela. Wiedząc, że odbędzie się w drogim miejscu, na przykład eleganckiej restauracji, należy przygotować więcej pieniędzy.


Wybierając się na wesele do bliskich znajomych, należy włożyć do koperty ok. 600- 700 złotych
. Dzięki temu para młoda otrzyma zwrot za „talerzyk” i będzie mogła zachować coś z tego dla siebie. Przyjaciele często przekazują w kopercie 800-1000 złotych. Natomiast bliska rodzina od 1500 wzwyż. Mile widziane jest dokupienie do tego drobnego upominku.

Co jeśli nie stać mnie na tyle pieniędzy?

Miej na uwadze, że otrzymałeś zaproszenie od pary młodej i nie brała ona pod uwagę, czy zapłacisz za siebie, czy nie. Z tego powodu powyższe wyznaczniki można potraktować jako szacunki. Jeśli nie jesteś w stanie włożyć do koperty aż tyle, przekaż parze młodej tyle, na ile aktualnie pozwala ci sytuacja finansowa. Możesz również zdecydować się na zakup ciekawego prezentu. Wesele powinno być wspólnym świętowaniem, a nie pretekstem do wzbogacenia się.

Nikt też nie powinien czuć się źle, wkładając do koperty mniej pieniędzy, niż powszechnie się przyjmuje. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Należy jednak pamiętać, że przekazanie pustej koperty zostanie uznane z totalne faux-pas i nie należy tego robić.

Zobacz też:

Odłóż ze śniadania i nałóż na twarz. Wszystkie sąsiadki pozazdroszczą ci pięknej cery

Chcesz zagęścić brwi? Zastosuj ten domowy sposób za grosze

Skandynawska metoda spania może uratować niejeden związek. O co w niej chodzi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | wesele