Źródlana czy mineralna? Dietetyk wyjaśnia, którą wodę lepiej wybrać
Zdrowy, dorosły człowiek powinien pić 2 litry wody dziennie. Jak się okazuje, nie każda woda będzie odpowiednia dla każdego. Wybór tej, którą przyjmiemy do organizmu, nie może być przypadkowy. W sklepach mamy wody mineralne, wysoko zmineralizowane, lecznicze, źródlane czy stołowe. Jakie są różnice między nimi?
O wszystkich wodach butelkowanych, które można zakupić w każdym sklepie, mówi się zazwyczaj "woda mineralna". Oczywiście tak nie jest, a wybór jest o wiele bardziej różnorodny, wystarczy zwrócić uwagę na etykiety. Między wodą stołową, leczniczą czy źródlaną jest znacząca różnica nie tylko w smaku, ale też w zawartości składników. Która będzie najlepsza i dla kogo?
Woda źródlana to aż 75 proc. dostępnej wody butelkowanej na rynku. Z tego powodu jest najczęściej wybierana i kupowana przez konsumentów. Ten rodzaj charakteryzuje się niską zawartością składników mineralnych, która waha się między 150, a 500 mg/l.
Woda źródlana jest zwykle polecana osobom z nadciśnieniem ze względu na małą ilość soli. Podawać ją można także niemowlętom. Sprawdzi się do gotowania oraz parzenia kaw i herbat. Może rozpuszczać składniki odżywcze w pokarmach, a w efekcie stają się one łatwiej przyswajalne.
Przeciwwskazaniem do picia wody źródlanej jest za to ciąża. Ten wybór może skutecznie wypłukiwać cenne dla ciężarnych minerały.
Czytaj także: Mówią, że to "eliksir długowieczności". Zrobisz go z kilku składników, a organizm ci podziękuje
Woda stołowa to wzbogacana woda źródlana lub mineralna. Dodawane są do nich niezbędne składniki mineralne takie jak m.in. magnez, wapń oraz często jod. Powstały produkt jest niesamowicie podobny do wody wysoko zmineralizowanej. Może zawierać ponad 1500 mg/l składników mineralnych.
Picie wody stołowej zalecane jest osobom, które mają duży wysiłek fizyczny. Będą to więc sportowcy, pracownicy fizyczni. Sprawdzi się również u tych, którzy narażeni są na duży stres. Takiej wody nie wolno podawać niemowlętom. Bezpieczna będzie natomiast dla starszych dzieci, biorących udział w zajęciach ruchowych.
Absolutnie wyjątkowa w tym zestawieniu jest woda lecznicza. Odznacza się oną największą ilością składników mineralnych. Ich zawartość waha się od 2000 mg/l aż do 24 000 mg/l. Wyróżnia je przez to nietypowy smak i zapach.
Wodę leczniczą można przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem. Mogą one wspierać leczenie choroby wrzodowej, nieżytu żołądka, kamicy nerkowej i wielu innych.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki