Reklama
Reklama

Filtrować czy nie filtrować? Tak kranówka wpływa na twoje zdrowie

Picie wody podczas trwających upałów jest niezwykle ważne. Nawodnienie wpływa na kondycję całego naszego organizmu i wspiera odpowiednią pracę mózgu. Jednak jaką wodę wybrać – filtrowaną, butelkowaną czy może prosto z kranu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ku zaskoczeniu wielu osób, woda filtrowana ma także kilka wad. Sprawdź, co musisz wiedzieć o piciu wody.

Jakość wody wodociągowej w Polsce w ciągu ostatnich lat znacznie się polepszyła. Wynika to między innymi z zaostrzonych norm czystości, które dostosowane są do zapisów unijnych. Niestety, pomimo nowych restrykcji woda może ulec zanieczyszczeniu w trakcie magazynowania i transportowania jej przez system rurociągów. Z tego powodu wiele osób, decyduje się wodę wodociągową dodatkowo poddać procesowi filtracji.

Kiedy filtrowanie wody z kranu ma sens?

Filtrowanie wody z kranu dla niektórych jest koniecznością. Szczególnie, gdy ich instalacja jest już wiekowa, a kondycja rur znacznie odbiega od ideału. Wtedy to w wodzie może pojawiać się rdza, będąca wynikiem korodowania systemu doprowadzającego. Co więcej, niektóre stacje uzdatniania wykorzystują chlor, który wrażliwsze osoby są w stanie wyczuć w kranówce.

Filtrowanie wody będzie na pewno przydatne także w przypadku domów, które borykają się z problemem twardości wody. To określenie oznacza, że znajduje się w niej mnóstwo substancji mineralnych i wytrącających się składników, takich jak magnez, żelazo, wapń. Im wyższe ich stężenie, tym twardsza woda. W miękkiej wodzie znajduje się 100-200 mg tych elementów na decymetr sześcienny. Średnio twarda woda zawiera natomiast 200-350 mg, z kolei twarda 350-500 mg. Może ona u niektórych wpływać negatywnie na organizm, np. zmieniając równowagę pH skóry i osłabiając ją jako barierę przed szkodliwymi bakteriami i infekcjami.

5 faktów o filtrach do wody

Jeden z użytkowników TikToka zwrócił też uwagę na niektóre aspekty filtrów do wody, które mogą przemawiać jednak na korzyść wody butelkowanej lub tej z kranu. Twierdzi on, że filtry:

  1. Mogą poprawiać smak wody.
  2. Nie przyczyniają się do tego, że woda jest zdrowa.
  3. Usuwają z wody magnez i wapń.
  4. Redukują powstawanie kamienia w czajniku.
  5. W przypadku zbyt rzadkiego wymieniania wkładu mogą stać się siedliskiem bakterii.

Jaki filtr do wody wybrać?

Jednak na powyższe aspekty wpływ ma także to, jakie filtry do wody wybierzemy. Każdy z nich oferuje nieco inne właściwości, różnią się one także kosztami, wydajnością oraz funkcjonalnością. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań w zakresie filtrów do wody z kranu można wyróżnić:

  • filtry z aktywnym węglem - wkłady te są także wykorzystywane w dzbankach do filtrowania wody, usuwają chlor, poprawiają zapach i smak oraz skutecznie pozbywają się pestycydów i herbicydów. Działają na zasadzie adsorpcji, są bardzo wydajne i łatwe w użytkowaniu.
  • filtry z odwróconą osmozą - są najskuteczniejsze w walce z zanieczyszczeniami i działają na podobnej zasadzie, co filtry z aktywnym węglem. Są one także sposobem, pozwalającym na picie wody średniozmineralizowanej, odpowiedniej dla osób starszych i dzieci. Woda, którą otrzymujemy dzięki filtrom z odwróconą osmozą, ma dużo wartości odżywczych, jest bogata w smaku i najbardziej odpowiadająca naturalnej wodzie.
  • filtry mechaniczne - są bezpieczne dla zdrowia i można je dopasować do każdej instalacji wodnej. Zatrzymują one zanieczyszczenia, równocześnie nie pozbawiając wody minerałów.

Jaka woda do picia jest najzdrowsza?

Na dłuższą metę najzdrowsza jest według wielu ekspertów woda mineralna. Przede wszystkim ma stabilny skład mineralny, ponieważ obiecywana ilość minerałów musi być zgodna z opisem na butelce.

Jednak możemy także wyposażyć się w filtry, które nie tylko nie pozbawiają nas minerałów, ale i są wzbogacone na przykład o magnez. Wtedy możemy cieszyć się zdrową, tanią i ekologiczną wodą.

Zobacz też:

Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić

Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | badania