To nie woda najszybciej nawadnia organizm. Sprawdź, co lepiej pić podczas upału
Odpowiednie nawodnienie to klucz do zdrowia i dobrej kondycji. W tym celu wiele osób sięga po zwykłą wodę, aby ugasić pragnienie. Jednak najnowsze badania wskazują, że może być to błędem i to nie woda jest napojem, który najlepiej wpłynie na nasz organizm. Sprawdź, co warto pić podczas trwających upałów.
Szczególnie teraz podczas wysokich temperatur, jak i po intensywnym wysiłku fizycznym, musimy zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową i dobrze nawadniać organizm. Najczęstszym wyborem jest sięgnięcie po wodę, jednak okazuje się, że nawodnianie jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem i to inne napoje lepiej zasilą nasz organizm. Podpowiadamy, jak skutecznie ugasić pragnienie.
Nawodnienie samo w sobie sugeruje, że wymaga ono picia właśnie wody. Jednak jak wykazują najnowsze badania, to wcale nie woda najlepiej nawodni nasz organizm. Zdaniem naukowców z University of St. Andrews, istnieje płyn, który ma jeszcze lepsze właściwości nawadniające.
Podczas badań analizowano 13 różnych napojów. Oczywiście woda zarówno ta niegazowana, jak i gazowana pojawia się w tym zestawieniu, ale nie pozostaje niepokonana. Okazuje się, że odrobina cukru, tłuszczu i białek, sprzyja jeszcze lepszemu nawodnieniu i zatrzymaniu wody w organizmie na dłużej.
Profesor Ronald Maughan podczas tego badania sprawdzał czas, po jakim różne napoje opuszczały żołądek i wchłaniały się do krwiobiegu, aby nawodnić komórki organizmu. Rezultatem tego doświadczenia jest ranking, który prezentuje najlepiej nawadniające napoje:
- Odtłuszczone mleko
- Doustne elektrolitowe roztwory nawadniające
- Mleko pełnotłuste
- Sok pomarańczowy
- Napoje typu cola
- Cola dietetyczna
- Mrożona herbata
- Herbata
- Napój sportowy izotonik
- Niegazowana woda
- Woda gazowana
- Lager
- Kawa
Dla wielu osób mleko na pierwszym miejscu może być zaskoczeniem. Jednak ma to swoje uzasadnienie, ponieważ nawadniające właściwości zawdzięcza ono laktozie, białku i zawartym w nim tłuszczom. Dzięki temu mleko wolniej opuszcza żołądek, więc w rezultacie stanowi cenne źródło nawodnienia dla organizmu przez dłuższy czas.
Co więcej, sód zawarty w mleku świetnie zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że mniej płynu wydalamy wraz z moczem. O jego cennych właściwościach może świadczyć również fakt, że podobne składniki, czyli niewielkie ilości cukru, sodu i potasu, można znaleźć w roztworach polecanych do spożywania podczas biegunki, które mają przeciwdziałać utracie wody przez organizm.
Z powyższych badań wynika bardzo ważny wniosek, mówiący o tym, że kalorie w napojach sprawiają, że żołądek wolniej jest opróżniany. Wobec tego sód i potas są niezbędne do prawidłowego nawodnienia. Ważna jest także odpowiednia ilość cukru, ponieważ soki oraz cola zawierające więcej cukru, gorzej nawadniają niż napoje, gdzie jest go mniej.
Jest to wynikiem osmozy, powodującej, że pomimo tego, iż słodsze napoje pozostają na dłużej w żołądku to, gdy przejdą do jelita cienkiego, ulegają procesowi naturalnego rozcieńczenia. Z tego powodu, mając do wyboru któryś z tych słodkich napojów, lepiej postawić mimo wszystko na wodę.
Jeżeli chcemy się nawodnić, to musimy także pamiętać, że kawa z dużą zawartością kofeiny lub nadmiar filiżanek kawy, również może sprzyjać szybszej utracie wody z organizmu. Ten proces możemy jednak zwolnić, dodając do kawy mleko.
Według jednej z TikTokerek, warto także podczas upałów i wysiłku fizycznego wzbogacać swoją codzienną dietę o naturalne elektrolity, które świetnie nawadniają nasz organizm. Mowa tu przede wszystkim o wodzie zawartej w owocach, warzywach oraz liściach.
Wobec tego warto także sięgać po:
- wodę kokosową,
- arbuza,
- ogórki,
- sok lub smoothie przygotowane z owoców i warzyw.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki