Reklama
Reklama

​Zrób to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Będziesz mieć ciepłe mieszkanie i zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Początek października oznacza, że nieubłaganie zbliża się zima, a wraz z nią sezon grzewczy. Koszt ogrzewania w sezonie grzewczym 2023/24 prawdopodobnie znów uderzy w kieszenie Polaków, więc warto się do niego dobrze przygotować. Sprawdź, co należy zrobić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, by oszczędzić na ogrzewaniu.

Nadchodzący sezon grzewczy najprawdopodobniej kolejny raz będzie oznaczał większe wydatki dla gospodarstw domowych. Ceny energii elektrycznej czy gazu najprawdopodobniej wzrosną, nawet o 20 proc.

Wyczyść grzejniki jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Żeby dać sobie szansę na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu, należy rozpocząć przygotowania już teraz. Przede wszystkim skupmy się na instalacjach, które rozprowadzają ciepło w naszych mieszkaniach, czyli grzejnikach. Pierwszym krokiem będzie ich wyczyszczenie. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o przetarcie ich ścierką z kurzu. W tym przypadku musimy się do tego zabrać na poważnie. Szczególnie jeśli mamy w domu grzejniki żeberkowe, które jeszcze bardziej zbierają kurz i zanieczyszczenia.

Sprawdź również: Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

W takiej sytuacji powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną szczotkę z miękkiego włosia, która wybierze cały brud, jaki zgromadził się pomiędzy żebrami. Od zewnętrznej strony kaloryfer myjemy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Musimy jednak pamiętać, by unikać środków żrących (niektóre detergenty zawierające np. aceton), gdyż mogą uszkodzić powłokę kaloryfera. Podobnie postępujemy także w przypadku grzejników płytowych — to znaczy myjemy je zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Odpowietrz i uzupełnij poziom wody w instalacji

Gdy grzejniki są już czyste, należy przygotować je do wydajnej pracy od strony technicznej. Działają dzięki ciepłej wodzie, która jest do nich doprowadzana z sieci ciepłowniczej lub kotła. Jeśli wody w obiegu będzie zbyt mało, kaloryfer nie będzie działał efektywnie, nawet mimo ustawienia najwyższej mocy. Żeby takie działanie mu zapewnić, należy przede wszystkim zadbać o odpowietrzenie kaloryfera. W tym celu na zamykamy głowice i otwieramy zawór, aż usłyszymy dźwięk wylatującego powietrza. Gdy zacznie lecieć woda, zamykamy zawór.

Sprawdź również: Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Jeśli przestaniemy słyszeć dźwięk wylatującego powietrza, a z grzejnika nie wyleci woda, może to oznaczać, że w instalacji jest jej zbyt mało. W takim przypadku konieczne będzie jej uzupełnienie. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni zgłosić taką sytuację zarządcy, z kolei właściciele domów jednorodzinnych mogą to zrobić na własną rękę. Odpowiedni poziom wody w instalacji sprawi, że grzejniki będą działały efektywnie.

Sprawdź również: Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Pamiętaj o regularnej konserwacji

Odpowiednio przygotowany kaloryfer powinien efektywnie wykonywać swoją pracę przez cały sezon grzewczy. Warto jednak pamiętać, by regularnie konserwować grzejniki. W szczególności chodzi o czyszczenie i dbanie o zewnętrzną powłokę. Jeśli zauważymy spadek efektywności kaloryfera, nawet przy ustawieniu najwyższej mocy, wtedy powinniśmy zdecydować się na kolejne odpowietrzenie. Jeśli sytuacja w trakcie sezonu grzewczego będzie się powtarzać, może to świadczyć o usterce w instalacji, np. wycieku wody.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki