Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu
Każdy sposób na oszczędzenie energii w domu jest wart uwagi. Być może w trakcie miesiąca jest to niewielka różnica, ale w skali roku może to być nawet kilkaset złotych, a nawet więcej. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oszczędzać energię, korzystając z pralki.
Średnie zużycie energii przez pralkę zależy od kilku czynników. Zaliczają się do nich parametry takie jak m.in. rozmiar urządzenia, wiek, a także ocena wydajności lub konkretne ustawienie cyklu.
Mediana zużywanego przez urządzenia prądu to od 500 do 2500 watów na cykl, czyli około 1000 watów. Ten wskaźnik wzrasta, jeśli z pralki korzysta się częściej, na przykład trzy razy w tygodniu. Wtedy suma zużytej energii w trakcie roku może wynieść nawet 150 kWh.
Ze względu na to, że większość pralek jest zaprojektowana do pracy w obwodzie 120 V, 15A, oznacza to, że ich maksymalny pobór mocy równa się 1800 watów. Natomiast niektóre z nowszych i bardziej energooszczędnych modeli zużywają znacznie mniej. Nawet od 150 do 500 watów na jeden cykl.
Z tego powodu zastanawiając się nad wyborem nowego urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy zalicza się do klasy energooszczędnych. Z pewnością zredukuje to wysokość comiesięcznych rachunków. Z jakich sposobów można skorzystać, jeśli chce się obniżyć koszty związane z energią?
Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w trakcie korzystania z pralki, jest pranie w niskiej temperaturze. Dzięki temu pralka nie musi ogrzewać wody, co wiązałoby się z dodatkową podażą prądu. Uporczywe plamy można usuwać, na przykład ręcznie. Zanim pranie włoży się do komory urządzenia.
Kolejnym krokiem w stronę oszczędzania pieniędzy jest zapełnianie pralki do końca, zanim rozpocznie się pranie. Warto wiedzieć, że pralka zużywa taką samą ilość energii w trakcie prania, gdy jest zapełniona w całości, jak w momencie, gdy ubrania tylko częściowo wypełniają komorę.
Innym ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest suszenie ubrań na zewnątrz. Dobrze jest skorzystać z tego sposobu, ponieważ tryby suszenia dostępne w funkcjach nowoczesnych pralek potrzebują dużej ilości energii do działania. Atutem tego sposobu jest także to, że będzie można zminimalizować ryzyko zniszczenia czyszczonych tkanin.
Do czynności, które można podjąć, żeby oszczędzać energię, zalicza się też ustawienie pralki na wysoką prędkość wirowania. Sprawi to, że większa ilość wody zostanie wyciągnięta z ubrań i skróci to czas późniejszego suszenia ubrań. Nie powinno się jednak tego robić w przypadku czyszczenia delikatnych tkanin. Może to spowodować uszkodzenie.
Do ograniczenia kosztów związanych z energią można wykorzystać nie tylko sposób polegający na ustawieniu wysokiej prędkości obrotów bębna pralki. Korzystający z urządzenia w celu zaoszczędzenia prądu powinien też używać szybkich cykli. To również skróci czas prania i wpłynie na obniżenie rachunków.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle