Reklama
Reklama

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Każdy sposób na oszczędzenie energii w domu jest wart uwagi. Być może w trakcie miesiąca jest to niewielka różnica, ale w skali roku może to być nawet kilkaset złotych, a nawet więcej. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oszczędzać energię, korzystając z pralki.

Średnie zużycie energii przez pralkę zależy od kilku czynników. Zaliczają się do nich parametry takie jak m.in. rozmiar urządzenia, wiek, a także ocena wydajności lub konkretne ustawienie cyklu.

Mediana zużywanego przez urządzenia prądu to od 500 do 2500 watów na cykl, czyli około 1000 watów. Ten wskaźnik wzrasta, jeśli z pralki korzysta się częściej, na przykład trzy razy w tygodniu. Wtedy suma zużytej energii w trakcie roku może wynieść nawet 150 kWh.

Czym różnią się energooszczędne modele pralek od standardowych?

Ze względu na to, że większość pralek jest zaprojektowana do pracy w obwodzie 120 V, 15A, oznacza to, że ich maksymalny pobór mocy równa się 1800 watów. Natomiast niektóre z nowszych i bardziej energooszczędnych modeli zużywają znacznie mniej. Nawet od 150 do 500 watów na jeden cykl. 

Z tego powodu zastanawiając się nad wyborem nowego urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy zalicza się do klasy energooszczędnych. Z pewnością zredukuje to wysokość comiesięcznych rachunków. Z jakich sposobów można skorzystać, jeśli chce się obniżyć koszty związane z energią?

Szybki patent na zaoszczędzenie energii podczas używania pralki

Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w trakcie korzystania z pralki, jest pranie w niskiej temperaturze. Dzięki temu pralka nie musi ogrzewać wody, co wiązałoby się z dodatkową podażą prądu. Uporczywe plamy można usuwać, na przykład ręcznie. Zanim pranie włoży się do komory urządzenia.

Wykorzystywanie pełnej pojemności pralki i suszenie ubrań na zewnątrz

Kolejnym krokiem w stronę oszczędzania pieniędzy jest zapełnianie  pralki do końca, zanim rozpocznie się pranie. Warto wiedzieć, że pralka zużywa taką samą ilość energii w trakcie prania, gdy jest zapełniona w całości, jak w momencie, gdy ubrania tylko częściowo wypełniają komorę.

Innym ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest suszenie ubrań na zewnątrz. Dobrze jest skorzystać z tego sposobu, ponieważ tryby suszenia dostępne w funkcjach nowoczesnych pralek potrzebują dużej ilości energii do działania. Atutem tego sposobu jest także to, że będzie można zminimalizować ryzyko zniszczenia czyszczonych tkanin.

Stosowanie wysokiej prędkości prania i krótkich cykli

Do czynności, które można podjąć, żeby oszczędzać energię, zalicza się też ustawienie pralki na wysoką prędkość wirowania. Sprawi to, że większa ilość wody zostanie wyciągnięta z ubrań i skróci to czas późniejszego suszenia ubrań. Nie powinno się jednak tego robić w przypadku czyszczenia delikatnych tkanin. Może to spowodować uszkodzenie.

Do ograniczenia kosztów związanych z energią można wykorzystać nie tylko sposób polegający na ustawieniu wysokiej prędkości obrotów bębna pralki. Korzystający z urządzenia w celu zaoszczędzenia prądu powinien też używać szybkich cykli. To również skróci czas prania i wpłynie na obniżenie rachunków.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby