Reklama
Reklama

Zmywarka nie domywa naczyń? To wina filtra. Sprawdź, czy czyścisz go wystarczająco często

Czysty filtr w zmywarce to kluczowy element, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia oraz dokładne mycie naczyń. Regularne dbanie i czyszczenie go nie tylko wpływają na dłuższą żywotność zmywarki, ale również na jej wydajność. Dowiedz się jak prawidłowo wyczyścić brudny filtr oraz jak często powinno się to robić. Dzięki temu unikniesz wielu problemów.

Tak rozpoznasz zapchany filtr w zmywarce 

Odpowiednie czyszczenia oraz konserwacja urządzenia wpływają na dłuższą żywotność. Niestety w natłoku obowiązków często o tym zapominamy, a wyraźnym przypomnieniem jest niepoprawne działanie urządzenia. W przypadku zmywarki zapchany filtr szybko daje oznaki, że coś jest nie tak. Przede wszystkim są to niedomyte naczynia poprzez nierównomierne rozprowadzanie wody. Inne objawy to: 

  • Nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zmywarki - zatkany filtr to idealne środowisko dla mnożenia się bakterii i grzybów, które powodują brzydki zapach, a przy tym są niebezpieczne dla zdrowia. 
  • Głośna i dłuższa praca urządzenia - zatkany filtr najczęściej objawia się niedomytymi naczyniami, a także znacznie głośniejszą pracą urządzenia niż zazwyczaj. Ma na to wpływ większe obciążenie pompy. Nie dość, że zmywarka pracuje głośniej, to jej cykle znacznie się wydłużają. Urządzenie potrzebuje więcej czasu, co dodatkowo zwiększa zużycie wody i energii. 
  • Po użyciu zmywarki na jej dnie znajduje się woda - zatkany filtr stanowi spore utrudnienie dla swobodnego odpływu wody. To również może generować brzydki zapach, a także w konsekwencji doprowadzić do zepsucia urządzenia. 

Przeczytaj również: Tak odkamienisz zmywarkę za mniej niż 5 zł. Lepszej metody nie znajdziesz

Jak często czyścić filtr w zmywarce? Regularnie i to najlepiej w ten sposób 

Filtr to kluczowy element zmywarki, którego zadaniem jest gromadzenie brudu, tłuszczu i resztek jedzenia. Poprzez swoją funkcję szybko ulega zanieczyszczeniu, dlatego tak ważne jest jego regularne czyszczenie. Najlepiej, aby robić to przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zmywarka jest używana bardzo często, może zachodzić potrzeba częstszego czyszczenia filtra. Zwłaszcza jeśli do zmywarki są wstawiane naczynia z dużą ilością resztek jedzenia. 

Na szczęście samo wyczyszczenie filtra nie zajmuje dużo czasu i jest prostą czynnością. Tym bardziej warto o to należycie dbać, aby w przyszłości uniknąć uciążliwych problemów. Co należy zrobić? W odłączonej od zasilania zmywarce znaleźć filtr. Zazwyczaj znajduje się on na dnie urządzenia. Wyciągnięcie go nie powinno stanowić problemu.  

Następnie wystarczy przepłukać go pod bieżącą wodą. W celu dokładniejszego wyczyszczenia z resztek jedzenia warto użyć szczoteczki do naczyń. Filtr jest wyczyszczony, jeśli bieżąca woda swobodnie przez niego przepływa. Przed ponownym włożeniem go do urządzenia warto wyczyścić również komorę filtra. Po ponownym włożeniu tego elementu do zmywarki, podłącz ją do zasilania i uruchom jeden z programów.  

W ten sposób zadbasz o swoją zmywarkę 

Czyszczenie filtra jest istotną czynnością, która wpływa na poprawne działanie zmywarki, ale nie jedyną. Chcąc cieszyć się sprawnym urządzeniem, warto również regularnie czyścić całe jego wnętrze. Ważne, aby usunąć zalegające resztki jedzenia oraz wszelki osad. Świetnie sprawdzi się do tego ocet, soda oczyszczona bądź kwasek cytrynowy.  

Warto również regularnie sprawdzać stan uszczelek, które także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Dodatkowo należy unikać przeciążenia zmywarki, co zapewnia właściwy przepływ wody. Dzięki temu naczynia są dokładnie umyte, co minimalizuje odkładanie się osadu wewnątrz urządzenia. Odpowiednie dobrane detergenty również wpływają na prawidłowe funkcjonalnie. Warto rozsądnie podejść do kwestii tabletek do zmywarki. Ważne, aby nie używać zbyt dużej ilości detergentów.  

Zobacz też:

​Dolej do kawy zamiast mleka. Przyspieszysz metabolizm i zrzucisz boczki

Jak mrozić koperek, by zachował świeżość? Pudełko po lodach to zły pomysł

Planujesz grzybobranie w czasie deszczu? Ekspert wyjaśnia, czy to ma sens

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | sprzątanie