Reklama
Reklama

Tak odkamienisz zmywarkę za mniej niż 5 zł. Lepszej metody nie znajdziesz

Zmywarka to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Jest idealnym i praktycznym dopełnieniem wyposażenia kuchni. Szczególnie doceniana podczas wizyty gości. Ważne, aby o nią odpowiednio dbać, by służyła w dobrej kondycji przez wiele lat. Regularne odkamienianie to podstawa. Na szczęście można to zrobić w łatwy, a przede wszystkim tani sposób. Wystarczy sięgnąć po jeden produkt, który z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. 

Tak jak w przypadku pralki, wydawać by się mogło, że skoro urządzenia te służą do mycia, będą zawsze idealnie czyste i nie będą wymagały tego typu zabiegów. Nic bardziej mylnego. Myjąc brudne naczynia, zmywarka po kilkunastu cyklach pracy wymaga odpowiedniego czyszczenia, gdyż gromadzi się w niej wiele zabrudzeń. Można to zrobić za pomocą mocnych sklepowych detergentów lub domowych preparatów, które są równie skuteczne i wydasz na nie zaledwie kilka złotych.  

Regularne czyszczenie zmywarki kluczem do jej poprawnego działania

Po pewnym czasie pracy zmywarki, gromadzą się w jej filtrze oraz na ściankach resztki jedzenia, tłuszczu, a także osad po tabletkach. Wraz z zabrudzeniami może pojawić się nieprzyjemnych zapach, który będzie wydobywać się z urządzenia. Chcąc temu zapobiec, należy regularnie dbać o usuwanie brudu, a także odkamienianie zmywarki.  

Najlepiej, aby porządną pielęgnację zmywarki robić co miesiąc. Wiadomo jednak, że często zapomina się o tej czynności, dlatego warto dopilnować, aby odbywało się to chociaż co dwa miesiące. Jest to szczególnie ważne, jeśli zmywarka jest użytkowana kilka razy w tygodniu. Wtedy warto czyścić ją po 30 skończonych cyklach mycia. 

Na co dzień ważne jest również poprawne użytkowanie urządzenia. O czym konkretnie mowa? O wyrzucaniu resztek jedzenia do kosza, prawidłowym układaniu naczyń w zmywarce, a także o nieprzeładowywaniu jej. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i odkamienianiem urządzenie może służyć przez wiele długich lat.  

Przeczytaj również: Zapomniałaś kupić tabletki do zmywarki? Wystarczą 3 produkty i tacka do lodu, by zrobić własne

Domowy sposób na odkamienianie zmywarki za mniej niż 5 zł

Oprócz pozbywania się nagromadzonego tłuszczu oraz resztek z jedzenia, ważne jest regularne odkamienianie zmywarki. Szczególnie jeśli woda, którą posiadasz w domu, jest twarda. Można do tego używać detergentów zakupionych w sklepie lub zrobić to w prosty sposób z użyciem jednego produktu, który z pewnością znajdziesz u siebie w domu.  

W celu skutecznego odkamieniania zmywarki wystarczy regularnie używać kwasku cytrynowego. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a może zdziałać cuda. Jedyne co musisz zrobić, to 5 łyżek kwasku cytrynowego umieść w miejscu przeznaczonym na tabletkę do zmywarki. Następnie włącz pracę urządzenia na wybrany program, ustawiając temperaturę 70 st. C. Po uporczywym kamieniu i nadmiernym osadzie nie powinno zostać śladu.  

Podczas czyszczenia zmywarki warto pamiętać o innych równie skutecznych domowych sposobach. Do usuwania uporczywego brudu, kamienia bądź zapachu, oprócz kwasku cytrynowego świetnie sprawdzi się ocet bądź soda oczyszczona. Jak widać, nie potrzeba drogich detergentów, aby właściwie zadbać o zmywarkę do naczyń.  

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | sprzątanie | czyszczenie