Zbierz młode pędy teraz, a syrop będziesz wykorzystywać przez cały rok
Wiosną wiele roślin budzi się do życia. To właśnie teraz przypada najlepszy czas na zbiór młodych pędów sosny, które kryją w sobie wiele cennych składników, mogących pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną. Podpowiadamy, kiedy i jak zbierać pędy oraz w jaki sposób je wykorzystać, aby móc je regularnie stosować.
Młode pędy sosny są prawdziwą skarbnicą cennych składników dla naszego organizmu. Dzięki tej roślinie możemy wspomóc całe nasze ciało i złagodzić wiele uporczywych objawów. Wystarczy, że w maju wybierzemy się na spacer i zerwiemy trochę pędów, z których w łatwy sposób przyrządzimy drogocenny syrop.
Pędy sosny, a zwłaszcza te młode, mogą przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Istnieje mnóstwo zastosowań, dzięki którym pędy pozytywnie wpłyną na cały nasz organizm i pomogą złagodzić wiele uporczywych objawów. Oto kilka przykładów tego, na co pomagają pędy sosny:
- Wspierają układ oddechowy - dzięki zawartości naturalnych substancji, takich jak terpeny czy flawonoidy, pędy wykazują właściwości wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Oprócz tego mogą być pomocne w łagodzeniu objawów kataru, przeziębienia oraz innych dolegliwości układu oddechowego.
- Poprawa krążenia krwi - zawarte w pędach składniki takie jak rutyna i flawonoidy pomagają poprawić krążenie krwi, ponieważ wzmacniają one naczynia krwionośne, a także zwiększają elastyczność ścianek naczyniowych.
- Łagodzenie problemów skórnych - pędy wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Sprawia to, że są bardzo przydatne podczas leczenia różnego rodzaju problemów skórnych, takich jak np. trądzik, łupież czy grzybica.
- Oczyszczanie organizmu - syrop z pędów sosny działa jak naturalny środek oczyszczający, dzięki czemu wspiera proces detoksykacji organizmu i stymuluje wydzielanie toksyn.
Czytaj również: Uspokaja i ułatwia zasypianie. Wystarczy filiżanka dziennie, by spać jak dziecko
Młode pędy sosny zbierać się powinno na początku maja. To właśnie teraz na drzewach pojawiają się przyrosty, czyli części, które wykorzystuje się do przygotowania syropu. Chcąc je odciąć, należy użyć ostrego noża lub sekatora.
Warto także wiedzieć, że najlepsze pędy mają młode sosny, które porastają piaszczyste i dobrze nasłonecznione miejsca. Równocześnie zbierane przez nas pędy, nie mogą być zbyt małe, ani zbyt długie. Najlepiej by miały około 10-12 cm, ponieważ dłuższe nie będą miały już zbyt wiele soku. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, czy pędy są lepkie - jeśli tak to dobrze, ponieważ świadczy to o dużej zawartości soku.
Podczas zrywania, pamiętajmy, aby nie pobierać wszystkich pędów z jednej gałęzi danej sosny, ponieważ drzewo byłoby zbyt osłabione i nie mogłoby dalej się rozwijać. Lepiej zrywać po kilka pędów z różnych drzew. Nie wolno również łamać gałęzi, aby uzyskać pędy.
Przygotowanie syropu z młodych pędów nie jest trudne i nie wymaga od nas dużych nakładów pracy. Z łatwością przyrządzimy go samodzielnie w domowym zaciszu.
Pierwszym krokiem jest ułożenie w słoiku pociętych pędów. Należy to robić na przemian, układając pędy 2-3 cm warstwami i dobrze je ugniatając i dodając na zmianę 4 łyżeczki cukru. Tak wypełniony pojemnik zalewamy wodą.
Słoik zakręcamy i odstawiamy go w dobrze nasłonecznione miejsce na około 5-7 dni, jeśli jest słoneczna i ciepła pogoda, a w gorszych warunkach atmosferycznych słoik musi poleżeć nieco dłużej. Po tym czasie syrop jest gotowy do stosowania.
Jeżeli używamy go profilaktycznie, to wystarczy, że będziemy pili jedną łyżeczkę dziennie, dodając ją np. do herbaty. Natomiast w przypadku łagodzenia objawów choroby, syrop stosuje się 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien